PU_FPE (8)

knižní monografie katedry historie

Akademičtí pracovníci a excelentní studenti Katedry historie Fakulty pedagogické Západočeské univerzity v Plzni pravidelně obohacují humanitní a společenskovědní vědecké bádání v České republice vrcholnými výstupy ve formě knižních monografií, které se zaměřují na výzkum dějin českého státu od středověku po současnost, zvláště na dějiny západních Čech, třicetiletou válku, národnostní menšiny, církevní dějiny, kulturní antropologii, dějiny školství a historiografii.

Vydané monografie

Jan Amos Komenský. Štěstí národa

Editor: prof. PhDr. Jan Kumpera, CSc.

KUMPERA, Jan (ed.). Jan Amos Komenský: Štěstí národa. Praha: Bodyart Press, 2024.

Zásluhou platformy Inovace republiky vychází nová kritická edice díla Učitele národů Jana Amose Komenského Štěstí národa, jenž byla vydána v rámci edice Inovace republiky. Kniha je považována za jedno ze zásadních děl Jana Amose Komenského, jež varuje před opakujícími se válečnými konflikty, ale zároveň přináší inspiraci ke studiu souvislostí, praktickému konání a tématům, kterým je potřeba věnovat pozornost, aby bylo zachováno štěstí národů. Kniha vychází v současném českém jazyce pod dohledem editora, vysokoškolského pedagoga a komeniologa prof. PhDr. Jana Kumpery, CSc.

Kostel svaté Kateřiny Alexandrijské v Ostravě-Hrabové. Dějiny, památky a duchovní správa hrabovské farnosti

Autor: PhDr. Martin Slepička, Ph.D.

SLEPIČKA, Martin. Kostel svaté Kateřiny Alexandrijské v Ostravě-Hrabové: dějiny, památky a duchovní správa hrabovské farnosti. Druhé, aktualizované a rozšířené vydání. Ostrava: Statutární město Ostrava – městský obvod Hrabová, 2024. 359 s. ISBN 978-80-88399-17-9.

Druhé, aktualizované a rozšířené vydání monografie Martina Slepičky o dřevěném kostele sv. Kateřiny Alexandrijské v Ostravě-Hrabové přináší po devíti letech neotřelý pohled nejen na vlastní dějiny farního chrámu coby přední ostravské kulturní památky, ale nově se výrazněji zaměřuje i na dlouhou téměř pětisetletou historii hrabovské římskokatolické farnosti, jež sahá až k přelomu středověku a novověku. Dějiny farnosti jsou zpracovány v širším kontextu dějin obce Hrabová, cenných uměleckých památek a místní duchovní správy, které zahrnují i nepublikované podrobné životopisy v Hrabové působících duchovních a dokonce i vedoucích představitelů ostravsko-opavské diecéze, respektive ostravského děkanátu. Publikace byla vydána u příležitosti 20. výročí obnovy hrabovského dřevěného kostela po požáru.

PDF publikace dostupné na Academia.edu: Kostel svaté Kateřiny Alexandrijské v Ostravě-Hrabové. Dějiny, památky a duchovní správa hrabovské farnosti

Plzeň v letech 1914–1918. Jak se žilo Plzeňanům v době Velké války

Autoři: PhDr. Karel Řeháček, Ph.D., a Filip Řeháček

ŘEHÁČEK, Karel a ŘEHÁČEK, Filip. Plzeň v letech 1914-1918: jak se žilo Plzeňanům v době Velké války. Praha: ViaCentrum s.r.o., 2024. 141 stran. ISBN 978-80-87646-34-2.

V čase 110. výročí vypuknutí Velké války vyšla publikace, v níž Karel a Filip Řeháčkovi nabídli pohledy na válečné události v zázemí Plzně jakožto průmyslového velkoměsta habsburské monarchie z pohledu různých skupin jeho obyvatel. Jak se žilo chudým a bohatým, Čechům a Němcům nebo třeba žákům a jejich učitelům? Jak život v zázemí ovlivnil muže a ženy a tradiční společenské vztahy? I na to hledá tato publikace plná zajímavých příloh poutavým způsobem odpovědi.

Jan Amos Komenský. Poutník na rozhraní věků

Autor: prof. PhDr. Jan Kumpera, CSc.
 
KUMPERA, Jan. Jan Amos Komenský: poutník na rozhraní věků. Vydání druhé, upravené. Uherský Brod: Muzeum Jana Amose Komenského v Uherském Brodě, 2023. 447 stran, 16 nečíslovaných stran obrazových příloh. ISBN 978-80-907125-8-4.
 
V roce 1992 vyšla přehledná životopisná kniha Jana Kumpery Jan Amos Komenský. Poutník na rozhraní věků. Ačkoliv Komenskému byl od té doby věnován bezpočet studií a popularizačních článků a pokračovala i vědecká edice jeho díla, podobná syntéza vydána nebyla a ani není v dohledu. Autor proto ve spolupráci s Muzeem Jana Amose Komenského v Uherském Brodě přistoupil k novému přepracovanému vydání Poutníka. Kniha je určena těm, kteří touží po hlubším poznání přední osobnosti českých dějin a významného evropského intelektuála a představuje jistý úvod do dnes již velmi komplexního komeniologického bádání.
 
Nový Poutník je doplněn dobovými rytinami, které vhodně prostupují obsáhlé pojednání o Komenském. Jeho život je představen ve 13 kapitolách, v nichž lze sledovat nejenom osudy Jana Amose, ale také celé Evropy. Kapitola 14. s názvem Odkaz v prověrce času přibližuje to, jak byl Komenský objevován a vnímán v době od 18. do 20. století, ale také novější vývoj komeniologie. Katalog spisů přináší přehled textů, které jsou připisovány Komenskému. Nejedná se však pouze o výčet, každé dílo je doplněno datem sepsání a vydání, obsahem a širším kontextem. Zpestřením je i barevná příloha knihy, která tak respektuje koncepci prvního vydání.

Třicetiletá válka. Stručná historie

Autor: doc. PhDr. Jan Kilián, Ph.D.

KILIÁN, Jan. Třicetiletá válka: stručná historie. Vydání první. V Praze: Paseka, 2023. 158 stran, xlviii stran obrazových příloh. ISBN 978-80-7637-403-4.

Nejdelší evropský konflikt raného novověku zažehla všeobecná krize společenská, politická, náboženská a kulturní. V bolestech se rodil svět, který předjímal naši dobu. Další ze Stručných historií vypráví příběh, který shodou okolností začíná i končí v Čechách. Dvě události - pražská defenestrace roku 1618 a švédské drancování v Praze o třicet let později - ale nerámují období vytrvalých bojů na evropském kontinentu, jak by se snad mohlo zdát. Mapa třicetileté války připomíná spíš les, v němž oheň doutná v kořenech a čas od času pronikne na povrch. Válka sice zahrnuje vítězství i prohry velkých postav jako Albrecht z Valdštejna, Gustav II. Adolf či kardinál Richelieu, v pozadí se ale střetává nastupující stavovství s monarchistickým principem i protestanství s katolicismem. Knížka líčí také každodenní realitu Evropanů i obyčejných vojáků nebo vývoj vojenských technologií.

3/4 století plzeňské pedagogické fakulty ve vzpomínkách

Editorka: doc. PaedDr. Naděžda Morávková, Ph.D.

MORÁVKOVÁ, Naděžda (ed.). 3/4 století plzeňské Pedagogické fakulty ve vzpomínkách. Plzeň: Západočeská univerzita v Plzni, 2023. 244 stran. ISBN 978-80-261-1188-7.

Kniha obsahující více než dvě desítky rozhovorů s významnými pedagogy a absolventy dnešní Fakulty pedagogické Západočeské univerzity v Plzni vznikla pod vedením Naděždy Morávkové, vedoucí katedry historie, v součinnosti s devítičlenným studentským týmem z téže katedry. Připomíná 75. výročí založení pedagogické fakulty v Plzni.

Svůj k svému? Česká menšina na jihozápadě Čech 1880–1938

Autor: PhDr. Karel Řeháček, Ph.D.

ŘEHÁČEK, Karel. Svůj k svému?: česká menšina na jihozápadě Čech 1880-1938. Praha: ViaCentrum s.r.o., 2023. 384 stran. ISBN 978-80-87646-33-5.

Již desátá autorova kniha uzavírá jeho dlouhodobý výzkum věnovaný vývoji české menšiny v národnostně smíšených oblastech jihozápadu Čech. Po zpracování problematiky vývoje českého menšinového školství v roce 2019 (Jménem národa a pro národ! České školství v národnostně smíšených oblastech jihozápadu Čech v letech 1880–1945) se v aktuálně vydané publikaci její autor věnuje dalším aspektům života české menšiny, zejména snahám o její hospodářskou emancipaci a kulturním či osvětovým aktivitám. Publikace však zaznamenává i vzájemné spory mezi příslušníky české menšiny, přináší řadu případů bojkotů či verbálních nebo fyzických útoků obyvatelstva německé národnosti vůči české menšině a českému menšinovému školství a neopomíjí ani českou reakci na tyto projevy nacionálního zápasu. V závěru autor nabízí 30 medailonků aktivních představitelů české menšiny na jihozápadě Čech. Publikace obsahuje řadu zajímavých fotografií a dalších historických artefaktů.

Historie sedlčanského gymnázia

Autor: Bc. Martin Plechatý

PLECHATÝ, Martin. Historie sedlčanského gymnázia. Sedlčany: Městské muzeum Sedlčany, 2023. 143 stran. ISBN 978-80-88358-04-6.

Cílem publikace je podat komplexní přehled o vzniku a vývoji Gymnázia a Střední odborné školy ekonomické v Sedlčanech. Pozornost je věnována věnována všem aspektům, které v tomto složitém procesu byly účastny. Dalším záměrem této práce je objasnit přínos sedlčanského gymnázia a jeho postavení v rámci regionu. V textu je vzpomenuto i na jednotlivé osobnosti, které se zasloužily o prosperitu tohoto ústavu. Mimo to jsou zkoumány i mimoškolní aktivity, jež byly a jsou rozvíjeny studenty a pedagogy sedlčanského gymnázia.

Měšťan a šelma. S vojskem ve městě za třicetileté války

Autor: doc. PhDr. Jan Kilián, Ph.D.

KILIÁN, Jan. Měšťan a šelma: s vojskem ve městě za třicetileté války. Vydání první. V Praze: Paseka, 2022. 399 stran, xvi stran obrazových příloh. ISBN 978-80-7637-328-0.

Vojsko v branách města znamená ničení, vraždění, znásilňování a loupeže, alespoň v obecné představě. Vojáci však ve městech také obchodovali a navazovali přátelské, a dokonce příbuzenské vztahy. Opevněná města se z jejich ubytovávání a zaopatřování snažila získat nejednu výhodu. Soužití městského a vojenského živlu na omezeném území obydlené lokality, jeho dopady na život měšťanů, kruté zkušenosti se soldateskou, ale i překvapivé oboustranné sociální a hospodářské benefity zkoumá kniha na příkladu třicetileté války v českomoravském a německém prostoru. Autor studoval problematiku dlouhá léta v domácích i zahraničních archivech a vytvořil monografii, která význačně přispívá k obrazu každodennosti raného novověku.

„15 Wochen lang bey Tag und Nacht von denen Schweden belägert“. Das Tagebuch des Johann Norbert Zatočil von Löwenbruck zur Belagerung von Prag durch die Schweden im Jahr 1648

Editoři: Dr. Claudia Reichl-Ham, doc. PhDr. Jan Kilián, Ph.D., a Fil. Dr. Jenny Öhman

REICHL-HAM, Claudia, KILIÁN, Jan a ÖHMAN, Jenny (Hg.): "15 Wochen lang bey Tag und Nacht von denen Schweden belägert": das Tagebuch des Johann Norbert Zatočil von Löwenbruck zur Belagerung von Prag durch die Schweden im Jahr 1648. Wien: Heeresgeschichtliches Museum, 2022. 741 stran. Schriften des Heeresgeschichtlichen Museums; Bd. 30. ISBN 978-3-902551-98-6.

Das Tagebuch des Johann Norbert Zatocil von Löwenbruck zur Belagerung von Prag durch die Schweden im Jahr 1648. Band 30 der Reihe "Schriften des Heeresgeschichtlichen Museums (Wien)". Ca. 16 Fachbeiträge behandeln Vorgeschichte, Verlauf und Folgen der Belagerung Prags durch die Schweden 1648 und die Rezeption der Belagerung in der Literatur und der bildenden Kunst. Auf den letzten ca. 200 Seiten findet der Leser eine Edition des erwähnten Tagebuchs von Johann Norbert Zatocil von Löwenbruck.

Zámky Plzeňského kraje po roce 1989

Autoři: doc. PhDr. Jan Kilián, Ph.D., Martin Bušek a Bc. Petr Šafanda
 
KILIÁN, Jan, BUŠEK, Martin a ŠAFANDA, Petr. Zámky Plzeňského kraje po roce 1989. Vydání první. České Budějovice: Bohumír Němec - Veduta, 2022. 291 stran, viii stran obrazových příloh. ISBN 978-80-88030-71-3.
 
První publikace, která detailně mapuje osudy zámků na Plzeňsku (okresy: Domažlice, Klatovy, Plzeň jih, město a sever, Rokycany a Tachov) za posledních 33 let, tj. v zásadním období restitucí a privatizací, čtenáře seznámí jak s těmi přístupnými, tak nepřístupnými, s nedávno opravenými i nadále chátrajícími. Struktura knihy: Stručná historie objektu do roku 1989. Majetkové změny po roce 1989, případné úpravy a proměny využití, památková ochrana, přístupnost veřejnosti. Stručný popis areálu a dochovaných autentických prvků. Fotodokumentace.

Němci na Plzeňsku v letech 1945–1955

Autor: PhDr. Karel Řeháček, Ph.D.

ŘEHÁČEK, Karel. Němci na Plzeňsku v letech 1945-1955. Praha: ViaCentrum s.r.o., 2022. 470 stran. ISBN 978-80-87646-30-4.

Publikace Karla Řeháčka Němci na Plzeňsku v letech 1945–1955 reflektuje na 470 stranách situaci německy mluvícího obyvatelstva poválečného Plzeňska. Věnuje se bezpečnostním poměrům, ostraze státní hranice, poválečné každodennosti či vysidlování obyvatelstva německé národnosti z Československa, ale rovněž zemědělskému a nezemědělskému osidlování regionu. Neopomíjí ani reflexi poválečné reality z pohledu samotných Němců, „druhý život“ vysídlenců za hranicemi a osudy německy mluvícího obyvatelstva, které v regionu zůstalo po zastavení organizované fáze transferu. Vlastní text je doplněn zajímavými obrazovanými a statistickými přílohami.

Německá říše zasahuje. Úřady, spolky, instituce a čeští Němci

Autor: PhDr. Miroslav Breitfelder, Ph.D.

BREITFELDER, Miroslav. Německá říše zasahuje: úřady, spolky, instituce a čeští Němci: 1918-1938. 1. vydání. V Plzni: Západočeská univerzita, 2021. 239 stran. ISBN 978-80-261-1005-7.

Monografie se zabývá vztahem Štábu vůdcova zástupce resp. jeho nástupkyně, tedy Stranické kanceláře, k sudetským Němcům a jejich politickým i nepolitickým organizacím zejména od roku 1933. To logicky zahrnuje i případné zásahy služebny do vztahů československo – německých, ovlivnění událostí kolem Mnichova a následného vytváření sudetoněmecké župy, stejně jako boj o výlučné tohoto úřadu postavení právě na daném území.

Povstalci a odsouzenci. Osudy 27 obětí staroměstské exekuce

Autor: doc. PhDr. Jan Kilián, Ph.D.

KILIÁN, Jan. Povstalci a odsouzenci: osudy 27 obětí staroměstské exekuce. Vydání první. Praha: NLN, 2021. 463 stran, 12 nečíslovaných stran obrazových příloh. ISBN 978-80-7422-813-1.

Kniha Povstalci a odsouzenci čtenáři vůbec poprvé přehledně, formou biogramů, nabízí seznámení se životními osudy sedmadvaceti „českých pánů“, kteří ztratili život před čtyřmi sty lety při staroměstské exekuci 21. června 1621 za účast na protihabsburském povstání. Zatímco pány byli ve skutečnosti jen tři z nich a dalších sedm rytíři, hned sedmnáct odsouzenců pocházelo z měšťanského stavu, ponejvíce z pražského souměstí. O většině bylo dosud známo velmi málo, naproti tomu o nejproslulejších (cestovatel Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic, politik Václav Budovec z Budova, lékař Jan Jessenius) se popsaly stovky stran. Autor v této knize po zasazení událostí do zemského a evropského kontextu encyklopedicky představuje rod, kariéru, rodinu, majetkové poměry, politické angažmá před povstáním i během něj, průběh soudního procesu a poslední chvilky před smrtí, nakonec též pobělohorské osudy rodinných příslušníků každého z nich.

Dějiny Velhartic

Editor: doc. PhDr. Jan Kilián, Ph.D.

KILIÁN, Jan (ed.): Dějiny Velhartic. Vydání první. České Budějovice: Bohumír Němec - Veduta, 2021. 255 stran, xxiv stran obrazových příloh. ISBN 978-80-88030-63-8.

Kniha v jednotlivých kapitolách popisuj dějiny šumavského městečka Velhartice od raného středověku až do roku 1989. Zvláštní kapitoly jsou věnovány zdejšímu hradu a jeho architektuře, stavebnímu vývoji města, řemeslům a cechům, školství, židovské obci a vztahu Jana Wericha k tomuto místu.

Plzeňská radnice mezi válkami. Kdo byl kdo ve vedení města v letech 1918–1939

Autor: PhDr. Karel Řeháček, Ph.D.

ŘEHÁČEK, Karel. Plzeňská radnice mezi válkami: kdo byl kdo ve vedení města v letech 1918–1939. Vydání první. Plzeň: Statutární město Plzeň, 2021. 188 stran. Studie a prameny k dějinám města Plzně; svazek 1. ISBN 978-80-87911-11-2.

Publikace Karla Řeháčka Plzeňská radnice mezi válkami přibližuje fungování městského úřadu v letech 1918–1939 z pohledu volené samosprávy i úřední správy města.

Dějiny města Radnic do roku 1850

Editor: doc. PhDr. Jan Kilián, Ph.D.

KILIÁN, Jan (ed.). Dějiny města Radnic do roku 1850. Vydání první. České Budějovice: Bohumír Němec - Veduta, nakladatelství a vydavatelství, 2020. 295 stran, xvi stran obrazových příloh. ISBN 978-80-88030-53-9.
 
Město Radnice se může navzdory katastrofálnímu požáru roku 1849 dodnes pochlubit pozoruhodným souborem hodnotných barokních památek, na jejichž vzniku se podíleli nadregionálně významní umělci. Středověcí majitelé Rožmberkové mu dali do vínku znak se svou pětilistou růží, do jeho historie se ale nesmazatelně zapsali také Černínové, Bubnové z Litic a zvláště Šternberkové. Za jejich vlády Radnice na počátku 19. století hostily kněze a básníka Antonína Jaroslava Puchmajera, který tu založil nejstarší českou čtenářskou společnost. Kniha však čtenáři nabízí mnohem více témat ze starších radnických dějin, ať už jde o dějiny politické, hospodářské, správní či kulturní.

Plukovník, rebel a zbožná vdova. Bleylebenové v Čechách 17. století

Autor: doc. PhDr. Jan Kilián, Ph.D.

KILIÁN, Jan. Plukovník, rebel a zbožná vdova: Bleylebenové v Čechách 17. století. Vydání první. V Praze: Vyšehrad, 2020. 283 stran, 4 nečíslované strany obrazových příloh. ISBN 978-80-7601-421-3.
 
Doba třicetileté války přinesla mnoha šlechtickým rodům v českých zemích strmý vzestup, jiným naopak stejně strmý pád. Mezi ty první patřil rod Bleylebenů, původem ze španělského Nizozemí. Kniha historika Jana Kiliána sleduje osudy tří příslušníků české větve rodu. Alexandr Regniers byl plukovníkem císařské armády, sloužil i pod Albrechtem z Valdštejna. Jeho syn Karel Maxmilián proslul svými divokými eskapádami, zatímco jeho matka Anna Marie se coby oblíbená členka nejvyšší pražské šlechtické společnosti starala o další osudy rodu, pozemské i ty posmrtné. Měla blízko k hlavě české protireformační církve kardinálu Harrachovi a spolu se svým manželem velkorysou donací pomohla k barokní přestavbě jezuitského areálu v Bohosudově, který se stal asi nejtrvalejším odkazem české větve rodu Bleylebenů. Kniha ale přináší víc než jen osudy tří aristokratů, je živým pohledem na dějiny, od velkých událostí až po každodenní život.

Interkulturalita a národnostní menšiny v teorii i praxi. Témata, historie, biografie, holocaust

Autoři: Mgr. et Mgr. Marie Fritzová, Ph.D., Mgr. Michaela Pešková, Ph.D., a PhDr. Miroslav Breitfelder, Ph.D.

FRITZOVÁ, Marie, PEŠKOVÁ, Michaela a BREITFELDER, Miroslav. Interkulturalita a národnostní menšiny v teorii i praxi: témata, historie, biografie, holocaust. Praha: ViaCentrum s.r.o., 2019. 164 stran. ISBN 978-80-87646-26-7.
 
Jedná se o knihu, která propojuje témata týkající se obecně národnostních menšin, a to jak na teoretické, tak praktické úrovni. Kniha je určena především pro učitele základních a středních škol, ale také pro vysokoškolské studenty a širší veřejnost, která má o danou problematiku zájem. Kniha je rozdělena do tří částí podle zvolených témat. První část se věnuje obecně tématům a terminologii interkulturality, druhá část se věnuje historii vybraných národnostních menšin. Třetí část je zaměřena na problematiku holocaustu.

Fenomén soutoku. Příběh říční krajiny na soutoku Vltavy a Berounky

Editoři: doc. PhDr. Petr Hlaváček, Ph.D. a PhDr. Petr Meduna, Ph.D.

HLAVÁČEK, Petr a MEDUNA, Petr (eds). Fenomén soutoku: příběh říční krajiny na soutoku Vltavy a Berounky. Vydání první. Praha: IPR Praha, 2019. 183 stran. ISBN 978-80-87683-97-2.
 
O fenoménu soutoku Vltavy a Berounky a jeho okolí z mnoha úhlů pohledu: urbanismu, geologie, geografie, krajinné ekologie, kultury aj. O lokalitě jako význačné komunikační křižovatce v pravěku i středověku hovoří kapitola o starých stezkách.Na historickou a současnou perspektivu navazují informace o projektu na založení příměstského parku „Soutok“. Odborně i poutavě vyprávěný příběh krajiny a jejího osídlení.

Otevřená univerzita. Filozofická fakulta Univerzity Karlovy a její cizinci 1918 – 1938 – 1948.

Autor: doc. PhDr. Petr Hlaváček, Ph.D.

HLAVÁČEK, Petr. Otevřená univerzita: Filozofická fakulta Univerzity Karlovy a její cizinci 1918 – 1938 –1948. Vydání první. Praha: Univerzita Karlova, Filozofická fakulta, 2019. 146 stran. ISBN 978-80-7308-941-2.
 
Medailony zahraničních vyučujících na Filozofické fakultě UK v 1. polovině 20. století.Brožura se zabývá dějinami výuky na Filozofické fakultě UK v letech 1918-1948. V té době došlo v souvislosti s transformací školy k programové internacionalizaci profesorského sboru. Učily zde významné osobnosti vědeckého života z Francie, Itálie, Švédska, Německa, Ruska, Ukrajiny, Slovinska i dalších zemí. Publikace přináší podrobné informace o 24 zahraničních profesorech na FF UK.

Niklasberg 1618-1648. Život a lidé v krušnohorském městě za třicetileté války

Autor: doc. PhDr. Jan Kilián, Ph.D.

KILIÁN, Jan. Niklasberg 1618-1648: život a lidé v krušnohorském městě za třicetileté války. Vydání první. Praha: NLN, 2019. 314 stran, 8 nečíslovaných stran obrazových příloh. ISBN 978-80-7422-745-5.
 
Kniha mapuje život v krušnohorském měste Mikulov v době třicetileté války (1618-1648).Literární zdroje a prameny. Mikulovská geografie a topografie. Příjmení a jména. Před válkou. Mikulovská vrchnost. Válka a vojáci. Městská správa. Hornictví. Cechy, řemesla. Zemědělství. Trh s nemovistosmi. Náboženské poměry. Školství - vzdělanost - kultura. Obyvatelstvo. Vzdělanost. Lokální měšťanské elity.

Josef František Smetana a jeho doba

Editoři: doc. PaedDr. Naděžda Morávková, Ph.D., PhDr. Karel Řeháček, Ph.D. a Mgr. Josef Jíra

MORÁVKOVÁ, Naděžda, ŘEHÁČEK, Karel a JÍRA, Josef (eds.). Josef František Smetana a jeho doba. Praha: ViaCentrum s.r.o., 2019. 268 stran. ISBN 978-80-87646-28-1.
 
Josef František Smetana a jeho doba je téma většině dnešních běžných obyvatel Plzně značně vzdálené, ba často neznámé. Muž, který významně zasáhl do dějin českého vzdělávání v Plzni, publikoval svůj odborný výzkum v několika vědních oborech, patřil k předním českým buditelům a aktivistům národní revoluce v letech 1848 a 1849, zůstává pozapomenut. Národu je ho vždy potřeba přiblížit připomenutím významného rodinného vztahu, a to s jeho slavnějším bratrancem Bedřichem Smetanou, jehož v Plzni na gymnáziu vyučoval a výchovně vedl. Plzeň sice zasvětila Josefu Františkovi Smetanovi parkové sady před bývalým gymnáziem, dnes studijní a vědeckou knihovnou, není však výjimkou, že leckterý občan Plzně se domnívá, že jsou pojmenovány po Bedřichu Smetanovi. A to v centru prostoru stojí socha buditele. Ale, kdo dnes zkoumá sochy? Tato publikace se snaží o přínos k odbornému holdu Plzně slavnému obrozenci, jemuž svou pozornost město stále ještě dluží. Publikace vznikla společným úsilím mnoha odborníků, napříč obory, sjednocenými snahou ukázat hloubku a šíři Smetanova odkazu. Redakční práce a úsilí spojit výzkum v tak od sebe vzdálených oblastech, jakými jsou historie, lingvistika, literární teorie, pedagogika, lékařství, astronomie, přírodní vědy, matematika, fyzika, ale i památková péče, to byla velká výzva. Nejenže bylo nutné respektovat a koordinovat různé formální přístupy k výzkumu a k interpretaci jeho výsledků, ale zejména různou metodologii výzkumu a jeho prezentace. Odkaz Josefa Františka Svobody však za toto úsilí rozhodně stojí.

Jménem národa a pro národ! České školství v národnostně smíšených oblastech jihozápadu Čech v letech 1880–1945

Autor: PhDr. Karel Řeháček, Ph.D.

ŘEHÁČEK, Karel. Jménem národa a pro národ!: české školství v národnostně smíšených oblastech jihozápadu Čech v letech 1880-1945. Praha: ViaCentrum s.r.o., 2019. 297 stran. ISBN 978-80-87646-27-4.
 
Publikace se věnuje vývoji českého menšinového (národního) školství va jihozápadě Čech v letech 1880-1945. Zabývá se legislativním rámcem existence českého soukromého školství, problematikou učitelů, umisťování škol, boje mezi českými a německými školy o školou povinné děti i různými metodami nátlaku na rodiče žáků.