PU_FPE (2)

BOHEMIAE OCCIDENTALIS HISTORICA

Odborný časopis Bohemiae Occidentalis Historica je recenzovaným periodikem, které se zabývá českými dějinami s důrazem na region západních Čech a jeho německé příhraničí. Vychází dvakrát ročně        a je zařazen do databáze ERIH PLUS.

Bohemiae Occidentalis Historica. Odborný časopis pro české dějiny s důrazem na západní Čechy a s přesahy do příhraničních regionů, zvláště do Bavorska

O Časopisu

Časopis Bohemiae Occidentalis Historica: odborný časopis pro české dějiny s důrazem na západní Čechy a s přesahy do příhraničních regionů, zvláště do Bavorska je ústředním recenzovaným odborným periodikem Katedry historie Fakulty pedagogické Západočeské univerzity v Plzni. Časopis navazuje na dlouhou tradici vydávání starších periodik katedry historie, jež byly vydávány v rozmezí let 1958–2011 (Sborník vyšší pedagogické školy: marxismus-leninismus a dějepis – zeměpis; Sborník Pedagogického institutu v Plzni: dějepis a zeměpis; Sborník Pedagogického institutu v Plzni: marxismus-leninismus a dějepis; Sborník Pedagogické fakulty v Plzni: marxismus-leninismus a dějepis; Sborník Pedagogické fakulty v Plzni: dějepis; Sborník Pedagogické fakulty Západočeské univerzity v Plzni: dějepis; Dějepis: sborník katedry historie; Dějepis). Od roku 2015, kdy byl připraven první ročník časopisu Bohemiae Occidentalis Historica (BOH), vychází dvakrát ročně a zaměřuje se primárně na historická témata napříč dějinnými epochami spojená s regionem západních Čech, vymezená přibližně dnešním Plzeňským a Karlovarským krajem, ale také se sousedním Bavorskem. Časopis ale rovněž publikuje významné výsledky výzkumů mimo tyto regiony spjaté s českými dějinami. Přijímá výhradně původní vědecké studie v českém, slovenském, anglickém či německém jazyce, dále materiálové práce (edice pramenů, bibliografie apod.), recenze aktuálních odborných knih a zprávy o konferencích či o dalším aktuálním dění v historické obci. Časopis je zařazen do databáze The European Reference Index for the Humanities and the Social Sciences (ERIH PLUS).

KONTAKT

Adresa redakce: Katedra historie Fakulty pedagogické Západočeské univerzity v Plzni, Veleslavínova 42, 301 00, Plzeň, Česká republika
Vedoucí a výkonný redaktor: doc. PhDr. Jan Kilián, Ph.D.
Tel.: +420 377 636 602
E-mail: jkilian@khi.zcu.cz

RECENZNÍ ŘÍZENÍ

Redakce časopisu Bohemiae Occidentalis Historica přijímá výhradně původní práce z oboru historie, respektive příbuzných disciplín v českém, slovenském, anglickém a německém jazyce. Příspěvky mohou pocházet od jednoho či několika autorů, a to za předpokladu, že dosud nebyly v identické či téměř identické podobě publikovány jinde. Výjimkou mohou za určitých předpokladů a v závislosti na rozhodnutí redakce být jen jazykové variace již publikovaných statí. Všechny příspěvky musí respektovat citační úzus časopisu a obsahovat všechny požadované náležitosti dle pokynů pro autory. Každá studie či materiálová práce s přípustným rozsahem do 35 normostran bude anonymně předložena dvěma recenzentům z jiného pracoviště, než pochází autor, přičemž každý recenzent vyplní standardní formulář a příspěvek doporučí k otištění, doporučí k otištění po úpravách, nebo nedoporučí. Připomínky recenzentů jsou anonymně zprostředovány autorům s výzvou k jejich zohlednění.

REDAKCE

REDAKČNÍ RADA

prof. PhDr. Jan Kumpera, CSc. (Katedra historie FPE ZČU v Plzni); prof. PhDr. Eduard Maur, CSc. (Ústav českých dějin FF UK, em. prof.); prof. PhDr. Jaroslav Čechura, DrSc.; prof. PhDr. Martin Holý, Ph.D. (Historický ústav AV ČR); doc. PhDr. Petr Hlaváček, Ph.D. (Katedra historie FPE ZČU v Plzni, Ústav pro studium totalitních režimů); doc. PhDr. Mgr. Jakub Zouhar, Ph.D. (Katedra pomocných věd historických a archivnictví FF UHK); PhDr. Robert Šimůnek, Ph.D. (Historický ústav AV ČR); Mgr. Pavel Kodera, Ph.D. (Muzeum a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici); Mgr. et Mgr. Marie Fritzová, Ph.D. (Katedra historie FPE ZČU v Plzni); Mgr. Jiří Mihola, Ph.D. (Katedra historie PdF MUNI)

MEZINÁRODNÍ REDAKČNÍ RADA

Prof. Dr. Hans Medick (Fachbereich Geschichts- und Kulturwissenschaften, Freie Universität Berlin); ao. Univ.-Prof. Dr. Lothar Höbelt (Institut für Geschichte, Historisch-Kulturwissenschaftliche Fakultät, Universität Wien); Prof. Dr. Bernd Roeck (Historisches Seminar, Philosophische Fakultät, Universität Zürich, Em. Prof.); Prof. Dr. Helmut Flachenecker (Institut für Geschichte, Philosophische Fakultät, Universität Würzburg); Dr. h. c. prof. PhDr. Peter Kónya, PhD. (Inštitút histórie, Filozofická fakulta, Prešovská univerzita v Prešove); Prof. Dr. Olivier Chaline (L’unité de formation et de recherche d’Histoire, La Faculté des Lettres, Sorbonne Université); Priv.-Doz. Dr. Robert Rebitsch (Institut für Geschichtswissenschaften und Europäische Ethnologie, Philosophisch-Historische Fakultät, Universität Innsbruck); dr hab. Lucyna Harc (Wydział Nauk Historycznych            i Pedagogicznych, Instytut Historyczny, Uniwersytet Wrocławski)

Pokyny pro autory příspěvků

  1. Doručení příspěvků: Nabízené studie a materiálové práce (max. 35 NS), recenze či zprávy (max. 5 NS) zasílejte standardně e-mailem na adresu jkilian@khi.zcu.cz, popřípadě na CD poštou na adresu: Katedra historie FPE Západočeské univerzity v Plzni, Veleslavínova 42, Plzeň, 301 00, Česká republika
  2. Rozsah příspěvků: Minimální rozsah příspěvků není stanoven, jeho délka však bude rozhodující při zařazení buď mezi studie nebo mezi drobnosti. Maximální rozsah studií by neměl překročit 35 normostran – vytvořených v MS Word písmem Times New Roman o velikosti 14 a s řádkováním 1,5. Tučně zvýrazněny či jinou velikostí odlišeny mohou být jen nadpisy.
  3. Požadované součásti příspěvků: Každý příspěvek musí kromě jména autora, adresy pracoviště a kontaktu na něj obsahovat stručný abstrakt o dvou až třech větách v anglickém jazyce nebo v jazyce příspěvku, seznam klíčových slov (mezi 4–10 slovy) a resumé v anglickém jazyce či v jazyce příspěvku (rozsah 1–2 NS).
  4. Další součásti příspěvků: Případné obrazové ilustrace zasílejte ve formátu JPG standardně e-mailem na adresu jkilian@khi.zcu.cz, popřípadě na CD poštou na adresu redakce. Maximální počet přijímaných snímků k jednomu článku je 8 a podmínkou je, že autor je současně vlastníkem práv k jejich otištění. Snímky musejí mít odpovídající tiskovou kvalitu (min. 300 DPI) a být dostatečně popsány (název vyobrazení, zdroj, autor snímku, rok jeho pořízení). Tabulky a grafy vytvářejte výhradně v programech WORD a EXCEL. 
  5. Poznámkový aparát: Poznámkový aparát vytvářejte výlučně jako poznámky pod čarou v citačním úzu časopisu, ve velikosti 10, písmo Times New Roman. Studie bez odpovídajících odkazů na prameny a literaturu nejsou přijímány.
  6. Formální úpravy textu: Text ani poznámky pod čarou nijak neformátujte (!) a v žádném případě nikde neměňte fonty písma. První odstavec za nadpisem (-y) neodsazujte, ostatní ano. U citací zdrojů odlište citovaný text kurzívou a uvozovkami na počátku i na konci, uvozovky použijte případně i u dalších výrazů. které si to v jazykovém kontextu zasluhují. Důsledně odlišujte spojovníky a pomlčky, z nichž první jsou kratší (-), bez mezer a užívají se ke spojení slov, zatímco druhé jsou delší (–) a užívají se zvláště u letopočtů.
  7. Závazná forma citací v časopise Bohemiae Occidentalis Historica:
  • Monografie: Tomáš PARMA, František kardinál Ditrichštejn a jeho vztahy k římské kurii. Prostředky a metody politické komunikace ve službách moravské církve, Brno 2011, s. 55. V případě, že má titul i podtitul, bude i tento kurzívou. U opakované citace: T. PARMA, František kardinál Ditrichštejn, s. 77. Název titulu by měl být zkrácen po první smysluplné podstatné jméno. V případě, že se jedná o monografii sestavenou redaktorem (redaktory), je nutno za jméno (-a) před citaci titulu uvést: (red.)
  • Kolektivní monografie: Josef PETRÁŇ a kol. (jsou-li autoři více než čtyři) nebo Jaroslav ČECHURA – Zdeněk HOJDA – Martina NOVOZÁMSKÁ (jsou-li autoři dva nebo tři).
  • Článek v periodiku: Martin BAKEŠ, Mimořádná diplomatická mise Adolfa Vratislava ze Šternberka. Švédské království v polovině 70. let 17. století očima císařského vyslance, Folia Historica Bohemica 29, č. 1, 2014, s. 31–62. U opakované citace: M. BAKEŠ, Mimořádná diplomatická mise, s. 43. Opakuje-li se v textu, resp. v poznámkách pod čarou, titul periodika, je záhodno jej zkrátit a při prvním výskytu na zkratku upozornit: Folia Historica Bohemica (dále jen FHB).
  • Článek ve sborníku nebo kapitola v knize: Tomáš JIRÁNEK, Svědectví českých důstojníků o poměrech v armádě habsburské monarchie z 2. poloviny 19. století, in: Vítězslav Prchal a kol., Mezi Martem a Memorií. Prameny osobní povahy k vojenským dějinám 16.–19. století, Pardubice, 2011, s. 117–132. Při opakované citaci: T. JIRÁNEK, Svědectví, s. 118.
  • Edice pramenů: Jiří MIKULEC (ed.), Mikuláš Dačický z Heslova. Paměti, Praha 1996, s. 100. Při opakované citaci: J. MIKULEC (ed.), Mikuláš Dačický z Heslova, s. 122.
  • Nepublikované prameny je nutno určit v této posloupnosti: Název archivu, název fondu, (inventární číslo), (signatura), (karton/číslo knihy), fol./pag./s. – (datace zdroje, případně další bližší určení, např. v případě korespondence místo sepsání, adresát a příjemce). Lze použít běžné zkratky, v případě prvního výskytu je nutno je rozepsat, např.: Archiv hl. m. Prahy (dále jen AHMP). U nezpracovaných archivních položek bude uvedeno: Název archivu, název fondu, nezpracováno. V případě, že se jedná o rukopis: 1. Místo uložení, signatura – (autor), název (zvláště u starých rukopisů); nebo 2. Autor, název, místo uložení (zvláště u novodobých rukopisů a nepublikovaných strojopisů).
  • Opakování stejných zdrojů v následných odkazech v poznámkách pod čarou: v případě autora následuje „Týž“, v případě dokumentu „T(t)amtéž“.