
O ediční řadě HISTORIKEM VE DVACÁTÉM STOLETÍ
Akademičtí pracovníci a studenti Katedry historie Fakulty pedagogické Západočeské univerzity v Plzni se podílí na přípravě unikátní neperiodické historiografické ediční řady knižních monografií Historikem ve dvacátém století, jež se zabývá životem a dílem významných světových, českých či regionálních historiků, kteří se v průběhu 20. století zasloužili svým dílem o rozvoj historické vědy a lidského poznání.
Odpovědný redaktor: PhDr. Miroslav Breitfelder, Ph.D. (Katedra historie FPE ZČU v Plzni)
Redakční rada: Mgr. Jiří Hlaváček (Ústav pro soudobé dějiny AV ČR), prof. PhDr. Jan Kumpera, CSc. (Katedra historie FPE ZČU v Plzni), doc. PaedDr. Naděžda Morávková, Ph.D. (Katedra historie FPE ZČU v Plzni), doc. PhDr. Pavel Mücke, Ph.D. (Ústav pro soudobé dějiny AV ČR); PhDr. Martin Slepička, Ph.D. (Katedra historie FPE ZČU v Plzni); PhDr. Pavel Urbášek (Archiv UPOL v Olomouci); doc. PhDr. Lukáš Valeš, Ph.D. (Vysoká škola NEWTON); Prof. PaedDr. Mgr. Miroslav Vaněk, Ph.D. (Ústav pro soudobé dějiny AV ČR)
SVAZKY VYDANÉ V EDICI HISTORIKEM VE DVACÁTÉM STOLETÍ
- XVI (2022) – Anna Krauzová a Karel Řeháček: Marie Ulčová. Etnografka
- XV (2021) – Jiří Polívka a Naděžda Morávková: Josef Strnad. Pedagog a historik
- XIV (2017) – Naděžda Morávková a Jesínek, Lukáš: Václav Spěváček. Život a dílo
- XIII (2016) – Naděžda Morávková: Václav Čepelák. Václav Čepelák ve vzpomínkách a v archivu Miroslava Zikmunda
- XII (2025, v přípravě) – Naděžda Morávková: Manželé Menclovi a páter Pavel Karel Janeček
- XI (2016) – Naděžda Morávková a Jan März: Karel Pichlík. Karel Pichlík a jeho místo v poválečné historiografii Plzně
- X (2015) – Naděžda Morávková a Petr Haken: Zdeněk Macek. Pedagog a historik
- IX (2015) – Naděžda Morávková a Michaela Pochybová: Růžena Vacková. Historička statečného srdce
- VII (2011) – Jarmila Ledvinová a Naděžda Morávková: Jindřich Vacek. Pedagog a historik
- VI (2011) – Veronika Hoffmannová a Naděžda Morávková: Vojtěch Laštovka a Adolf Zeman. Texty z projektu Plzeňští "osmašedesátníci" očima současných studentů
- V (2010) – Lucie Böhmová: Václav Jílek. Plzeňský historik, literární vědec a pedagog
- IV (2010) – Kristýna Zívalová: Fridolín Macháček. Historik, archivář, muzeolog
- III (2010) – Karel Adámek: Miloslav Bělohlávek. Plzeňský archivář a historik
- II (2009) – Naděžda Morávková (ed.): Florius Albertus van Jaarsveld. F. A. Mouton – F.A. van Jaarsveld jr. Rozzlobení mladí muži. F.A. van Jaarsveld, T.S. van Rooyen a afrikánský historiografický spor z let 1953–1954
- I (2009) – Naděžda Morávková (ed.): František Graus. Sborník textů ze studentského kolokvia
MARIE ULČOVÁ. ETNOGRAFKA
KRAUZOVÁ, Anna a ŘEHÁČEK, Karel. Marie Ulčová: etnografka. Praha: ViaCentrum s.r.o., 2022. 75 stran. Historikem ve dvacátém století, XVI. ISBN 978-80-87646-32-8.
JOSEF STRNAD. PEDAGOG A HISTORIK
VÁCLAV SPĚVÁČEK. ŽIVOT A DÍLO
MORÁVKOVÁ, Naděžda a JESÍNEK, Lukáš. Václav Spěváček: život a dílo. Praha: ViaCentrum s.r.o., 2017. 137 stran. Historikem ve dvacátém století, XIV. ISBN 978-80-87646-19-9.
Monografie autorů Naděždy Morávkové a Lukáše Jesínka se zabývá životními osudy a odbornou činností historika a renesanční osobnosti české pedagogiky Václava Spěváčka.
VÁCLAV ČEPELÁK. VÁCLAV ČEPELÁK VE VZPOMÍNKÁCH A V ARCHIVU MIROSLAVA ZIKMUNDA
Manželé Menclovi a páter Pavel Karel Janeček.
Dvanáctý svazek v edici Historikem ve dvacátém století připravuje k vydání v průběhu roku 2025 doc. PaedDr. Naděžda Morávková, Ph.D.
KAREL PICHLÍK. KAREL PICHLÍK A JEHO MÍSTO V POVÁLEČNÉ HISTORIOGRAFII PLZNĚ
MORÁVKOVÁ, Naděžda a MÄRZ, Jan. Karel Pichlík: Karel Pichlík a jeho místo v poválečné historiografii Plzně. Plzeň: ViaCentrum s.r.o., 2016. 111 stran, xiv stran obrazových příloh. Historikem ve dvacátém století, XI. ISBN 978-80-87646-15-1.
Monografie autorů Naděždy Morávkové a Jana Märze se zabývá životními osudy a odbornou činností českého historika českých a československých dějin 20. století, respektive chartisty Karla Pichlíka, který se odborně věnoval rovněž dějinám Plzeňska.
ZDENĚK MACEK. PEDAGOG A HISTORIK
MORÁVKOVÁ, Naděžda a HAKEN, Petr. Zdeněk Macek: pedagog a historik. Praha: ViaCentrum s.r.o., 2015. 84 stran. Historikem ve dvacátém století; X. ISBN 978-80-87646-11-3.
Monografie autorů Naděždy Morávkové a Petra Hakena se zabývá životem a dílem českého historika a vysokoškolského pedagoga profesora Zdeňka Macka, který sepsal množství studií k českým dějinám první poloviny 20. století.
RŮŽENA VACKOVÁ. HISTORIČKA STATEČNÉHO SRDCE
MORÁVKOVÁ, Naděžda a POCHYBOVÁ, Michaela. Růžena Vacková: historička statečného srdce. Praha: ViaCentrum s.r.o., 2015. 100 stran. Historikem ve dvacátém století; IX. ISBN 978-80-87646-12-0.
Monografie autorů Naděždy Morávkové a Michaely Pochybobé se věnuje životním osudům a dílu významné české teoretičky a historičky umění, archeoložky, pedagožky a divadelní kritičky Růženy Vackové, která se stala obětí komunistické perzekuce.
JINDŘICH VACEK. PEDAGOG A HISTORIK
VOJTĚCH LAŠTOVKA A ADOLF ZEMAN. TEXTY Z PROJEKTU PLZEŇŠTÍ "OSMAŠEDESÁTNÍCI" OČIMA SOUČASNÝCH STUDENTŮ
HOFFMANNOVÁ, Veronika a MORÁVKOVÁ, Naděžda. Vojtěch Laštovka a Adolf Zeman: texty z projektu Plzeňští "osmašedesátníci" očima současných studentů. Plzeň: viaCentrum, 2011. 53 s. Historikem ve dvacátém století. sv. VI. ISBN 978-80-904384-7-7.
Monografie dvou autorek Veroniky Hoffmannové a Naděždy Morávkové z Katedry historie Fakulty pedagogické Západočeské univerzity v Plzni se zabývá životem a dílem dvou plzeňských akademiků a historiků Vojtěcha Laštovky a Adolfa Zemana.
VVÁCLAV JÍLEK. PLZEŇSKÝ HISTORIK, LITERÁRNÍ VĚDEC A PEDAGOG
BÜHMOVÁ, Lucie. Václav Jílek: plzeňský historik, literární vědec a pedagog. Plzeň [i.e. Olomouc]: ViaCentrum, 2010. 82, 4 s. Historikem ve dvacátém století, sv. 5. ISBN 978-80-904384-6-0.
Autorka Lucie Bühmová se ve své monografii, vydané v rámci pátého svazku edice Historikem ve dvacátém století, věnuje plzeňskému historikovi a známému literárnímu vědci se zaměřením na literaturu 19. století Václavu Jílkovi.
Fridolín Macháček. Historik, archivář, muzeolog
ZÍVALOVÁ, Kristýna. Fridolín Macháček: historik, archivář, muzeolog. Plzeň [i.e. Olomouc]: ViaCentrum, 2010. 91 s. Historikem ve dvacátém století, sv. 4. ISBN 978-80-904384-5-3.
Monografie autorky Kristýny Zívalové se zabývá životem a dílem dlouholetého správce městského plzeňského archivu a muzea tamtéž Fridolína Macháčka, jenž odborně působil především v první polovině 20. století.
Miloslav Bělohlávek. Plzeňský archivář a historik
ADÁMEK, Karel. Miloslav Bělohlávek: plzeňský archivář a historik. Plzeň [i.e. Olomouc]: ViaCentrum, 2010. 72, 4 s. Historikem ve dvacátém století, sv. 3. ISBN 978-80-904384-4-6.
Monografie autora Karla Adámka se věnuje životu a dílu významného plzeňského archiváře a historika Miloslava Bělohlávka, zakladatele mladší Plzeňské historické školy, který se podílel na formování moderního plzeňského městského archivu.
FLORIUS ALBERTUS VAN JAARSVELD. F. A. MOUTON – F.A. VAN JAARSVELD JR. ROZZLOBENÍ MLADÍ MUŽI. F.A. VAN JAARSVELD, T.S. VAN ROOYEN A AFRIKÁNSKÝ HISTORIOGRAFICKÝ SPOR Z LET 1953–1954
MORÁVKOVÁ, Naděžda (ed.). Florius Albertus van Jaarsveld: Mouton, F. A. a van Jaarsveld, Albert jr.: rozzlobení mladí muži: F.A. van Jaarsveld, T.S. van Rooyen a afrikánský historiografický spor z let 1953-1954. Překlad Naděžda Morávková. Plzeň: ViaCentrum, 2009. 23 s. Historikem ve dvacátém století, sv. 2. ISBN 978-80-904384-2-2.
Útlá práce F. A. Moutona a Alberta van Jaarsvelda mladšího, editovaná a přeložená z angličtiny Naděždou Morávkovou, je příkladem zahraniční spolupráce plzeňské katedry historie s akademikem z Jihoafrické republiky docentem Albertem van Jaarsveldem ml. a pojednává o v českých zemích neznámém jihoafrickém "afrikánském" historiografickém sporu z padesátých let 20. století.
František Graus. sborník textů ze studentského kolokvia
MORÁVKOVÁ, Naděžda (ed). František Graus: sborník textů ze studentského kolokvia. Plzeň [i.e.] Olomouc: ViaCentrum, 2009. 58 s. Historikem ve dvacátém století, sv. 1. ISBN 978-80-904384-1-5.
Kolektivní monografie editorky Naděždy Morávkové vychází z příspěvků pronesených studenty na půdě Západočeské univerzity v Plzni a zabývá se životem a dílem významného, avšak vzhledem k angažovanosti v padesátých letech 20. století kontroverzního, českého medievisty světového formátu Františka Grause.