herobanner

O vědě a výzkumu na katedře historie

Oborový a oborově-didaktický výzkum na Katedře historie Fakulty pedagogické Západočeské univerzity v Plzni má dlouholetou tradici sahající až do první poloviny 20. století. Katedra si všímá aktuálních historických, didaktických a společenskovědních trendů. Významným způsobem se podílí na výzkumu dějin českého státu od středověku po soudobé dějiny se zaměřením na regionální dějiny západních Čech.
Knižní monografie Učebnice

základní Oblasti výzkumu na katedře historie

Katedra historie Fakulty pedagogické Západočeské univerzity v Plzni se v souladu s různorodým badatelským zaměřením akademických pracovníků podílí se studenty bakalářského a navazujícího magisterského studia na realizaci širokého spektra historických a společenskovědních výzkumů. Ty jsou zpracovávány v intencích oborového výzkumu, jenž se zaměřuje na rozvoj nových vědeckých poznatků z historie a občanské výchovy v návaznosti na jejich širokou využitelnost při rozvoji vzdělávání v České republice, a výzkumu oborově-didaktického opírajícího se o tvůrčí rozvoj širokého spektra didaktických aktivit směřujících ke zkoumání a inovacím výuky dějepisu a občanské výchovy (společenských věd) na českých základních a středních školách.

Oborový a oborově-didaktický výzkum na plzeňské katedře historie má dlouholetou tradici sahající díky vědecké a pedagogické činnosti zakladatele katedry profesora Václava Čepeláka až do první poloviny 20. století. Katedra historie se pravidelně podílí na mezinárodních vědeckých konferencích, výzkumných projektech a spolupracuje s institucemi jak v České republice, tak i v blízkém či vzdáleném zahraničí. Katedra si všímá aktuálních historických, společenskovědních a didaktických trendů, kdy podporuje interdisciplinární přístupy a inovativní metody v historickém a společenskovědním bádání.

V rámci vědeckého výzkumu se katedra zaměřuje především na výzkum dějin českého státu od středověku až po soudobé dějiny se specializací na regionální dějiny západních Čech. Akademičtí pracovníci a excelentní studenti katedry historie obohacují humanitní a společenskovědní bádání výstupy ve formě knižních monografií a specializovaných studií, které se zaměřují převážně na výzkum českých dějin se zřetelem na region západních Čech, třicetiletou válku, národnostní menšiny, církevní dějiny, kulturní antropologii, dějiny školství a historiografii. Akademičtí pracovníci a studenti katedry historie se dále pravidelně podílí na rozvoji vzdělávání v České republice tvorbou četných didaktických materiálů ve formě učebnic pro základní a střední školy, vzdělávacích portálů, vysokoškolských učebních textů a dalších teoretických didaktických pomůcek zaměřených na dějiny českého státu, regionální dějiny a občanské vzdělávání.

Katedra historie je zároveň excelentním pracovištěm, které se systematicky věnuje rozvoji historické metody orální historie a její aplikaci v didaktické praxi. Za tímto účelem existuje při katedře historie speciální Středisko orální historie a je vydáván recenzovaný časopis MEMO: časopis pro orální historii, který se věnuje výzkumu moderních a soudobých dějin se zaměřením na metodu orální historie či využití této metody do vyučování dějepisu. Katedra historie dále vydává interdisciplinární recenzovaný časopis Bohemiae Occidentalis Historica, jenž se zabývá dějinami českého státu s důrazem na region západních Čech a jeho německé příhraničí, a unikátní historiografickou ediční řadu Historikem ve 20. století zabývající se životem a dílem významných českých a světových moderních historiků.