PU_FPE (3)

aktuality ze života Katedry historie

Promítání a beseda s Asmae Adnani "Zůstala jen vzpomínka"

Srdečně zveme všechny zájemce o arabskou kulturu a zahraniční výjezdy na promítání krátkometrážního filmu mladé marocké umělkyně Asmae Adnani a následnou besedu o studijním pobytu Erasmus v Maroku se dvěma studentkami Annou Pučelíkovou a Lucií Skácelovou i dvěma studenty Martinem Plechatým a Pavlem Borovským z naší katedry historie. Součástí besedy bude projekce poutavých fotografií ze zmiňovaného studijního pobytu v Marockém království na počátku února roku 2025. Veřejné promítání a beseda se bude konat v úterý 8. dubna 2025 v místnosti VC-112 v budově Fakulty pedagogické Západočeské univerzity v Plzni na Veleslavínově 42 od 15:45 hodin.

486865606_10229237572145335_3812072569452364553_n

Pracovnice naší katedry se zúčastnily mezinárodní konference didaktiků dějepisu a občanské výchovy v Opavě

Ve dnech 27. a 28. března 2025 proběhla na Slezské univerzitě v Opavě, za účasti vedoucí naší katedry doc. Naděždy Morávkové a její nové zástupkyně dr. Marie Fritzové, třetí mezinárodní vědecká konference didaktiků dějepisu a občanské výchovy s názvem „Česko-polsko-slovenská spolupráce v oblasti dějepisu a občanské výchovy“. Jednotlivé příspěvky a četné diskuze v rámci konference se věnovaly především současným reformám v základním vzdělávání v České republice, v Polsku a na Slovensku. Nad organizací konference převzali záštitu Filozoficko-přírodovědecká fakulta Slezské univerzity v Opavě a Polsko-Czeskie Towarzystwo Naukowe, respektive Polsko-Czeski Zespół Dydaktyczny. Konference včetně referátů doc. Morávkové a dr. Fritzové a diskuzí v polském i českém jazyce proběhla úspěšně.

IMG-20250327-WA0006

Výzkumný projekt "Kult francouzských světců v českém středověku v kontextu česko-francouzských vztahů" uspěl v grantové soutěži FPE ZČU v Plzni GRAK

V grantové soutěži GRAK 2025 Fakulty pedagogické Západočeské univerzity v Plzni, byl pro rok 2025 komisí podpořen i výzkumný projekt "Kult francouzských světců v českém středověku v kontextu česko-francouzských vztahů" podaný dr. Martinem Slepičkou z naší katedry historie. Jako stěžejní závěrečný výstup projektu je ke konci roku 2025 plánováno vydání více než pětisetstránkové monografie "Francouzští světci v českém středověku: úcta ke galořímským, franským a francouzským světcům ve středověkých Čechách a na Moravě v kontextu česko­francouzských vztahů", s jejíž přípravou již nyní pomáhají grafickou spoluprací či různými překlady i studentky a studenti naší katedry.

GRAK

Na naší katedře historie proběhl workshop pro učitele, studenty a didaktiky

V odpolední čtvrtek 20. března 2025 zavítali na naši katedru historie v rámci takzvaného společenství praxe učitelé z nejrůznějších regionálních základních a středních škol, aby se za přispění doc. Naděždy Morávkové, dr. Marie Fritzové a dr. Miroslava Breitfeldera zúčastnili pracovního workshopu určeného pro učitele, studenty a didaktiky s názvem "Současnost v souvislostech pro vyučující historie, výchovy k občanství a českého jazyka". Toto přínosné setkání pořádala naše katedra zejména pro provázející učitele, začínající učitele, studenty navazujícího studia učitelství, které doprovázeli i zkušení učitelé z praxe. Hlavními tématy workshopu byla Migrace a integrace v souvislosti s historií, současností a jazykem coby klíčem k integraci, stejně jako přínosná diskuze nad novými Rámcovými vzdělávacími plány pro základní vzdělávání. Jako nejvíce nosné se ukázalo téma Revize RVP, neboť se jedná o téma v současné době velmi aktuální. Cenné informace poskytl Mgr. Jiří Jirsa, který je s revizí RVP v rámci Národního pedagogického institutu České republiky spojen. Hodně prostoru bylo věnováno také možnostem optimalizace přípravy budoucích učitelů ze strany pedagogických fakult. Všichni zúčastnění projevili zájem rovněž o další přínosné setkání.

12

Vyšla nová publikace Karlovarská lázeňská oblast v letech 1918–1948

Právě dnes se na pultech knižních novinek objevila další publikace, kterou vydal Státní oblastní archiv v Plzni! Jeho dva zaměstnanci Karel Řeháček, jenž zároveň působí na naší katedře historie, a Milan Augustin v ní spojili své síly a objevná monografie mapující vývoj karlovarské lázeňské oblasti v letech 1918–1948 je na světě. Na 250 stranách se věnuje nejen známému lázeňskému trojúhelníku (Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně), neopomíjí však ani Jáchymov a další menší lázeňská místa. Vývoj lázeňství na Karlovarsku v turbulentní první polovině 20. století reflektuje v sedmi hlavních kapitolách co možná nejplastičtěji. Vymezenému období navíc předchází historický prolog se stručným shrnutím toho, co se v lázeňství na Karlovarsku událo před rokem 1918, a publikaci uzavírá epilog s hlavními konturami dalšího vývoje od roku 1948 až po současnost. Samozřejmostí jsou i další důležité části práce, třeba bohatý odkazový aparát, německé resumé, soupis použitých pramenů a literatury a především spousta nádherných fotografických a jiných příloh z našich archivních fondů a sbírek. Jsme rádi, že archiv může prezentovat vlastní archiválie a výsledky práce svých zaměstnanců i tímto způsobem! A publikaci přejeme hodně spokojených čtenářů!

Lázeňství - obálka

Poznaňská stáž. Krok od teorie k praxi ve výuce historie

Jak nejlépe propojit teorii s praxí při výuce historie? Odpovědí může být i zahraniční stáž, která studujícím i pedagogům nabídne neotřelé, jiné či úplně nové perspektivy. V rámci projektu Inspire se skupina studentek a studentů, čerstvých absolventů a pedagogů z Katedry historie Fakulty pedagogické ZČU v Plzni vydala na týden do polské Poznaně za inspirací, sdílením zkušeností a objevováním odlišných vzdělávacích metod.

Během pobytu na Univerzitě Adama Mickiewicze (UAM) v Collegium Historicum se účastníci seznámili s moderními metodami historického bádání a didaktickými přístupy. Program zahrnoval řadu workshopů a přednášek, mezi nimiž vynikala třeba přednáška prof. Ewy Domańské “Genocidy a ekocidy: planetární perspektiva”, která nabídla hluboký pohled na globální historické a environmentální problémy. Praktické dovednosti pak studenti získali na workshopu prof. Macieje Bugajewského “Metody výzkumu v historických vědách”, kde si osvojili analytické nástroje pro historický výzkum.

Velkým přínosem byla také návštěva poznaňských základních a středních škol, kde si účastníci mohli na vlastní oči prohlédnout, jak funguje polský vzdělávací systém. Pozorování výuky, diskuse s učiteli a řediteli škol pomohly porovnat rozdíly i podobnosti mezi českým a polským přístupem k výuce historie. Tato setkání přinesla novou inspiraci a podněty pro vlastní pedagogickou praxi.

Stáž nebyla jen o pasivním příjímání informací. Na konci programu se konal společný workshop, kde účastníci sdíleli své dojmy, diskutovali o možnostech další spolupráce a hledali způsoby, jak inovovat pedagogické metody.

Jedním z klíčových výstupů této stáže bylo posílení mezinárodní spolupráce mezi českými a polskými pedagogy a studenty. Nově navázané kontakty otevřely dveře budoucím projektům a výměně zkušeností, což je v oblasti vzdělávání neocenitelné.

Zpětná vazba byla jednoznačně pozitivní. Stáž nejen splnila, ale v mnoha ohledech překonala očekávání. Program byl nabitý zajímavým obsahem, přínosným pro další profesní i akademický rozvoj účastníků. Studenti ocenili možnost aplikovat teoretické znalosti v reálném prostředí, pedagogové pak možnost reflexe a nové podněty pro svou výuku.

Stáž proběhla v rámci klíčové aktivity 4 projektu INSPIRE, která podporuje krátkodobé zahraniční stáže studentů, akademiků a učitelů napříč různými obory Fakulty pedagogické ZČU. Tento program umožňuje účastníkům získávat cenné zkušenosti v mezinárodním prostředí a přispívá k rozvoji vzdělávacích metod napříč širokým spektrem pedagogických disciplín. Téměř každá katedra fakulty se do tohoto programu zapojuje a vysílá své studenty a pedagogy na stáže, které rozšiřují jejich odborné i pedagogické obzory.

Více na: https://inspire.zcu.cz/poznanska-staz-krok-od-teorie-k-praxi-ve-vyuce-historie/.

Workshop-studentu-FPE-4-1-scaled

Delegace Západočeské univerzity v Plzni přijata na Velvyslanectví České republiky v marockém Rabatu

Během zahraničního studijního pobytu studentů a akademiků naší katedry historie, který se na přelomu ledna a února 2025 uskutečnil ve vzdáleném severoafrickém Maroku, byli zástupci plzeňské katedry historie pod vedením doc. Naděždy Morávkové v Rabatu oficiálně přijati 5. února 2025 coby delegace Západočeské univerzity v Plzni na Velvyslanectví České republiky v Marockém království na rabatské ulici krále Mohameda VI. Se zástupkyní českého velvyslance a ekonomickou diplomatkou Janou Svobodovou a rovněž s konzulkou Ivanou Slachovou proběhla čilá debata o možnostech posílení akademické spolupráce mezi českými a marockými univerzitami a podpoře českého diplomatického zastoupení při studijní výměně studentů. Setkání bylo završeno společnou fotografií.

148A98-67A3A700-63-7C07BF80

Katedra historie se vydala sbírat zahraniční zkušenosti do Maroka

V prvním únorovém týdnu roku 2025 se vydala početná skupina bakalářských a navazujících magisterských studentů naší katedry, kterou doprovázela vedoucí katedry historie doc. Naděžda Morávková, do slunečného Maroka. V této otevřené muslimské severoafrické zemi zástupce naší katedry v rámci studentské výměny vřele přivítala skupina zahraničních marockých studentů a studentek, která nedávno absolvovala podzimní studijní pobyt právě na naší katedře historie v Plzni. Ve starobylém marockém hlavním městě Rabatu naši studenti s doc. Morávkovou zhlédli ve starém městě nazvaném Medina nejen Hasanovu věž z 12. století, ale i hrobky Mehmeda V., Hasana II. či citadelu Oudaias z období almohadského chalífátu. Následně však zamířili na marockou univerzitu Ibn Tofail v Kenitře, kde je čekal velkorysý uvítací program a zajímavé přednášky o marocké minulosti a každodennosti, v čele s vyhlášenou kuchyní. Závěrem je tak možno říci, že internacionalizace na naší katedře přináší opravdové plody.

100001861610000186701000019277

Lednový den otevřených dvEří na katedře historie proběhl úspěšně

Den otevřených dveří 28. ledna 2025 byl skvělou příležitostí pro studenty a studentky středních škol, kteří uvažují o studiu právě na naší přívětivé katedře historie. V rámci představení oboru občanská výchova během celého dne navštívilo info-point kolem sta středoškolských studentů a studentek. Celý den probíhal v přátelské atmosféře, středoškoláci a středoškolačky hovořili s dr. Marií Fritzovou a našimi studenty, kteří pomáhali s prezentací aktivit, které se na občance dějí. Ochotně odpovídali na množství dotazů a také s nimi hráli připravené online hry. Většina středoškoláků a středoškolaček také sbírala písmena do svého vibepasu. Pod vedením dr. Heleny Východské a studentů i studentek navazujícího magisterského studia probíhalo v katederní učebně VC-211 rovněž představení oboru historie, respektive dějepisu, v rámci nějž se mohli všichni zájemci seznámit s aktuálními trendy oboru a jeho praktickou výukou na naší katedře. Těšíme se, že den otevřených dvěří byl vstupní branou pro naše nové studující. Všem, kdo se jakkoli podíleli na organizaci, patří velké díky.IMG-20250129-WA0000475380372_9976423282374140_7811405855389601130_n

Přihlášky na zahraniční výjezdy Erasmus+ podávejte do 12. února

V případě, že uvažujete o možnosti během svého studia absolvovat semestrální studijní pobyt na některé ze zahraničních univerzit, můžete se na naší fakultě zapojit do právě otevřeného výběrového řízení v rámci evropského programu Erasmus+, jenž Vám dá možnost poznat cizí kraje, načerpat nové znalosti a rovněž navázat nová přátelství. Celá Katedra historie Fakulty pedagogické ZČU v Plzni a zejména dr. Marie Fritzová () je připravena Vám poskytnout veškeré informace a podporu při sestavování přihlášky na výjezd do zahraničí v příštím akademickém roce 2025/2026, které je možno podávat do 12. února 2025. Všechny potřebné informace naleznete na: https://www.studujifpe.zcu.cz/cs/Mobility/erasmus.html.

Pracovníci naší katedry zakončili rok 2024 schůzí i předvánočním posezením

V závěru kalendářního roku 2024 se ve středu 18. prosince sešli v prostorách učebny VC-211 pracovníci katedry historie, aby se na pravidelné schůzi pod vedením doc. Naděždy Morávkové seznámili s důležitými změnami a inovacemi týkajícími se studia, přijímacího řízení, vědeckého směřování a dalšího rozvoje katedry. Následně bylo celé plodné setkání zakončeno příjemným předvánočním posezením s živou hudbou dr. Miroslava Breitfeldera a dr. Marie Fritzové, jakož i s přebytky cukroví či vyřezávaným betlémem darovaným před 25 lety v Palestině prof. Janu Kumperovi.

1000016548IMG_20241218_165810

IMG_4722IMG_4728

Zimní semestr předmětu Dějiny vzdělávání a komeniologie zakončil doyen naší katedry profesor Kumpera svátečně

Poslední seminář předmětu Dějiny vzdělávání a komeniologie, navštěvovaný studenty a studentkami druhého ročníku navazujícího magisterského studia katedry a vyučovaný doyenem a jediným profesorem naší katedry historie Janem Kumperou, byl na konci zimního semestru akademického roku 2024/2025 v duchu tradičně vstřícného přístupu naší katedry zakončen sváteční formou. Celkem 22 zapsaných studentů se po splnění všech náročných požadavků předmětu mohlo těšit z příjemné adventní atmosféry s betlémem z biblického olivového dřeva, jenž byl vyřezán arabskými křesťany v palestinském Betlémě a prof. Janu Kumperovi a jeho bohužel nedávno zesnulé manželce Ivě darován před dávnými 25 lety. Všem studentům a studentkám zároveň přední český komeniolog prof. Jan Kumpera daroval třetí dotisk své publikace Jan Amos Komenský: malý profil velké osobnosti, kterou každému ze svých studentů osobně a jmenovitě věnoval.

 
IMG_4669[1]
IMG_4665[1]
 

K 20. výročí obnovy hrabovského dřevěného kostela po požáru vychází druhé rozšířené vydání knihy Martina Slepičky o dějinách chrámu sv. Kateřiny z první třetiny 16. století

Statutární město Ostrava – městský obvod Hrabová za podpory Římskokatolické farnosti Ostrava-Hrabová a Katedry historie Fakulty pedagogické Západočeské univerzity v Plzni vydává v prosinci roku 2024 u příležitosti kulatého 20. výročí dokončení obnovy hrabovského dřevěného kostela po neblahém požáru druhé, aktualizované a takřka dvojnásobně rozšířené vydání historické monografie dr. Martina Slepičky "Kostel svaté Kateřiny Alexandrijské v Ostravě-Hrabové: dějiny, památky a duchovní správa hrabovské farnosti", která se zabývá dlouhou pětisetletou historií hrabovské farnosti a unikátního hrabovského dřevěného chrámu sv. Kateřiny, který byl zbudován v architektonickém stylu poplatném přelomu pomezí pozdní gotiky a rané renesance.

Výzkumem se podařilo objasnit okolnosti vedoucí k založení hrabovského farního kostela a jeho pravděpodobnému vzniku v rozmezí let 1524–1534, kdy nejstarší zmínka o existenci kostela, potažmo o podacím právu, pochází z listiny datované k 30. září 1534. Díky nově objevenému raně novověkému misálu je též jisté, že příslušníci nekatolických konfesí, patrně členové jednoty bratrské z Paskova, působili na hrabovské faře mnohem delší dobu, než bylo známo doposud, a to v letech 1581–1605, než je vystřídal nejstarší známý katolický hrabovský farář Šimon Rustabius, nikoli ve starších pracích uváděný Vojtěch. Vyjma drobnějších příspěvků a mnohých prvně publikovaných fotografií bylo bádání obohaceno i o podrobné životopisy kněží působících při hrabovském kostele, respektive duchovních a zasvěcených osob pocházejících z Hrabové. Publikaci je možno zakoupit na pokladně Úřadu městského obvodu Hrabová (Bažanova 4, Ostrava-Hrabová) či v hrabovském květinářství Kvítko.

Publikace hrabovský kostel 1

148

Přihlašovat se na mezinárodní konferenci k 900. výročí úmrtí knížete Vladislava I. je možno do konce roku 2024

Ve dnech 10. a 11. dubna příštího roku 2025 proběhne v aule Fakulty pedagogické Západočeské univerzity v Plzni mezinárodní konference "Český kníže Vladislav I., západní Čechy a český stát za vlády Přemyslovců", kterou k 900. výročí úmrtí zakladatele kladrubského kláštera českého knížete Vladislava I. bude pořádat naše Katedra historie Fakulty pedagogické Západočeské univerzity v Plzni. Na účastníky konference čeká rovněž zajímavý doprovodný program konference realizovaný za podpory plzeňské diecéze. Přihlášky na konferenci jsou přijímány do konce roku 2024. 

Tematické okruhy konference:

  • Život, vláda, rodina, fundace, historiografie a didaktické aplikace spojené s osobností českého knížete Vladislava I. (* kol. 1070 – † 1125)
  • Politické, církevní, kulturní, hospodářské a sociální dějiny českého státu za vlády přemyslovské dynastie včetně historiografie a didaktického využití
  • Dějiny západočeského regionu v raném a vrcholném středověku

Úvodní přednáška konference: doc. Mgr. Robert Antonín, Ph.D. (Katedra historie Filozofické fakulty Ostravské univerzity)

Konferenční jazyky: český jazyk, slovenský jazyk, anglický jazyk

Pokyny k přihlašování na konferenci:

Jméno a afiliaci autora, název a stručnou anotaci příspěvku v rozsahu 500–800 znaků zasílejte do 31. prosince 2024 na e-mailovou adresu: mslep@khi.zcu.cz

Kontakt: PhDr. Martin Slepička, Ph.D. (mslep@khi.zcu.cz, +420 737 868 137); doc. PaedDr. Naděžda Morávková, Ph.D. (moravkov@khi.zcu.cz, +420 777 207 171)

Organizátoři si vyhrazují právo výběru přihlášených příspěvků. Konferenční poplatek není vybírán. Ubytování a stravné si zajišťují sami účastníci konference.

Odborným výstupem konference bude recenzovaná kolektivní mo­nografie, která bude v případě získání grantových prostředků vydána v anglickém jazyce.

CS, JPG, Český kníže Vladislav I., západní Čechy a český stát za vlády Přemyslovců

 

Studijní pobyt studentů marocké univerzity v Kenitře na katedře historie

V typickém podzimním západočeském počasí navštívila naši katedru historie v listopadu a prosinci roku 2024 v rámci programu zahraniční spolupráce Erasmus skupina marockých studentů a studentek z univerzity v Kenitře, prestižní univerzity arabského světa ležící nedaleko marockého hlavního města Rabatu, kteří do vzdálené střední Evropy právě k nám na Západočeskou univerzitu v Plzni zamířili na měsíční studijní pobyt. Maročtí studenti se mohli v rámci rozvoje internacionalizace na Fakultě pedagogické hluboce seznámit s vyučujícími a studenty katedry historie, z nichž někteří se stali i jejich osobními průvodci. Kromě toho maročtí studenti navštívili také četné pamětihodnosti západních Čech a německého příhraničí; prohlédli si středověkou slovanskou vesnici v Geschichtspark Bärnau-Tachov či se v Brdech seznámili s pohnutou minulostí jaderného zbrojení v míšovském Atom Muzeu Javor 51. Mohli také vyslechnout v anglickém jazyce přednášku dr. Marie Fritzové z cyklu Islám a Evropa a přednášku prof. Jana Kumpery z cyklu Dějiny vzdělávání a komeniologie. Zároveň je v neposlední řadě nutno poděkovat děkanovi Fakulty pedagogické doc. RNDr. Pavlu Mentlíkovi, Ph.D., za podporu internacionalizace a vřelé přivítání studentů.468454431_10228308424317220_5595518601547716122_nMaročané1468675326_10228327410831871_8086531667864232529_n469443816_10228364007346761_5790523750859844270_n

pozvánky

Main invitation default image