PU_FPE (3)

aktuality ze života Katedry historie

Pravdy jsou jen jedny… Petr Hlaváček hostem televizního pořadu Historie.cs

V díle pořadu České televize Historie.cs, který byl odvysílán 3. listopadu roku 2024 na ČT2 a moderován Marií Koldinskou, vystoupil společně s kolegy PhDr. Milanem Ducháčkem, Ph.D., a PhDr. Petrem Kourou, Ph.D., i doc. PhDr. Petr Hlaváček, Ph.D., z naší katedry historie. Společně diskutovali o výuce dějepisu, obzvláště moderních a soudobých dějin, stejně jako o důležitosti demokracie, občanského vzdělávání a odolnosti občanské společnosti. 
 
 
Hlaváček Historie.cs Pravdy 1
Hlaváček Historie.cs Pravdy 2
 
 

Pozvánka na přednášku Nesmrtelný Moravan – zamyšlení nad odkazem učitele národů

Srdečně Vás zveme na přednášku prof. PhDr. Jana Kumpery, Ph.D., spojenou s představením jeho nové kritické edice Komenského díla Štěstí národa, jež se bude konat v plzeňské Výstavní síňi 13 – přednáškový sál Západočeské galerie (Pražská 13, Plzeň)

Komenský bude přiblížen jako Poutník na rozhraní věků (ve shodě s titulem nedávno vydané knihy). Uvedena bude také nová edice dosud opomíjeného díla Štěstí národa, která vychází v Praze ke státnímu svátku 28. října. Tato nevelká kniha patří ke klíčovým spisům evropské státoprávní a politicko-filozofické literatury. Na setkání bude následující debata otevřena všem aspektům Komenského díla a jeho myšlenek.https://www.zpc-galerie.cz/cs/nesmrtelny-moravan-zamysleni-nad-odkazem-ucitele-narodu

moravan

 

Právě vychází nová kritická edice díla Jana Amose Komenského Štěstí národa

V závěru října 2024 vyšla u příležitosti Dne vzniku samostatného československého státu 28. října nová knižní publikace prof. PhDr. Jana Kumpery, CSc., kterou představuje jeho kritická edice oceňovaného díla učitele národů Jana Amose Komenského Štěstí národa. Jedná se o jedno z Komenského důležitých děl, jež varuje před opakujícími se válečnými konflikty, ale rovněž přináší inspiraci ke studiu souvislostí, praktickému konání a tématům, jimž je zapotřebí věnovat pozornost, aby bylo zachováno štestí národů.

stestinaroda

Studenti a vyučující katedry navštívili při exkurzi pozapomenuté skvosty západních Čech

Na samém počátku listopadu 2024 navštívili při další letošní krátkodobé exkurzi katedry historie studenti a studentky prvního ročníku společně s našimi vyučujícími doc. Janem Kiliánem a prof. Janem Kumperou některé pozapomenuté skvosty (Trpísty, Bělá nad Radbuzou, Čečovice, Týnec u Klatov) na západě Čech v podhůří Českého lesa, mezi nimiž vynikl gotický kostel sv. Mikuláše v Čečovicích, barokní most se sochami světců v Bělé nad Radbuzou a tamní rekonstruovaný zámek. Celá exkurze se i díky nezvykle krásnému počasí vydařila.

Bělá2

Čečovice3

K letošnímu 110. výročí od vypuknutí první světové války vyšla publikace Plzeň v letech 1914–1918: jak se žilo Plzeňanům v době Velké války

V letošním roce 2024 vyšla ke kulatému 110. výročí od vypuknutí první světové války nová historická publikace zaměřená na dějiny města Plzně v letech 1914–1918 od PhDr. Karla Řeháčka, Ph.D., z naší katedry historie, jenž knihu sepsal společně se svým synem Filipem Řeháčkem. V monografii autoři nabídli neotřelé pohledy na válečné události v zázemí Plzně coby průmyslového velkoměsta habsburské monarchie z pohledu různých skupin jeho obyvatel. Zkoumali především odpovědi na otázky, jak se žilo chudým a bohatým, Čechům a Němcům, nebo třeba žákům a jejich učitelům. Dále se pak zabývali situací ve městě z hlediska života v zázemí, které přes značnou vzdálenost od francouzské i ruské fronty ovlivňovalo muže a ženy i tradiční společenské vztahy. Publikaci doplňují poutavé přílohy.

Řeháček, velká válka

Nová publikace Archivní bohatství západních Čech

Nová kolektivní monografe Archivní bohatství západních Čech přináší sto příběhů těch nejzajímavějších historických archiválií v péči Státního oblastního archivu v Plzni. Na publikaci se podílel velký autorský tým 43 západočeských archivářů pod redakčním vedením vedoucího Státního okresního archivu Karlovy Vary Milana Augustina. Úvodní slovo k publikaci sepsal Karel Řeháček, ředitel Státního oblastního archivu v Plzni a zároveň člen naší katedry historie. Kmotry publikace, v níž vyniká i bohatý obrazový doprovod, byli emeritní ředitel plzeňského oblastního archivu Petr Hubka a v neposlední řadě profesor Jan Kumpera, dlouholetý vyučující a emeritní vedoucí naší katedry historie. Publikaci je možno zakoupit buď v SOA Plzeň, nebo ve vybraných plzeňských a karlovarských knihkupectvích.

20241022_0021

20241022_0005

Křest nové publikace Archivní bohatství západních Čech

Přijměte pozvání na křest nové publikace mapující archivní bohatství v západočeském regionu, na níž se podílel dr. Karel Řeháček z naší katedry historie, v úterý 22. října 2024 od 14 hodin v hudebním kabinetu Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje.

Křest publikace

 

Studenti Západočeské univerzity v Plzni a středních škol v Plzeňském a Karlovarském kraji posilovali mediální gramotnost

Členka naší katedry Mgr. et Mgr. Marie Fritzová, Ph.D., se v rámci výzkumného projektu PRVA-24-009 - Posilování mediální gramotnosti u studentů ZČU a žáků 4. ročníků SŠ v Plzeňském a Karlovarském kraji se zaměřením na misinformace a konspirační teorie zapojila ve čtvrtek 3. října 2024 zapojila do praktického oveřování výstupů projektu na Gymnáziu Stříbro. Vlastní prezentace výstupů projektu PRVA se skládala ze dvou vyučovacích hodin. Z přednášky, kterou vedl doc. PhDr. Přemysl Rosůlek, Ph.D., a didaktické hry, kterou vytvořila Mgr. et Mgr. Marie Fritzová, Ph.D., v rámci projektu s týmem studentů a kolegyní Lucií Bláhovou, další úspěšnou absolventkou naší katedry.

Obrázek WhatsApp, 2024-10-03 v 14.03.56_038638bb

 

Katedra historie doporučuje:

COVIDO, ERGO SUM. Distanční vzdělávání a e-learning v humanitních studijních programech v České republlice, je nová, zajímavá kniha o distační výuce v době covidové. Dostupná je na zcela jednoduše zde.

COVIDO
 
 

Můj život v době COVIDOVÉ"

SOHI při katedře historie Fakulty pedagogické Západočeské univerzity v Plzni vyhlašuje VI. ročník historické soutěže pro základní školy a nižší ročníky víceletých gymnázií Plzeňského kraje. Pravidla i další podrobnosti lze získat z přiloženého plakátu.

plakat-2021

Významné ocenění doyena KHI, profesora Jana Kumpery

Doyen katedry historie FPE ZČU a její emeritní vedoucí, prof. PhDr. Jan Kumpera, CSc. byl za celoživotní přínos komeniologii a za propagaci Komenského díla doma i v zahraničí a rozvoj české vzdělanosti oceněn Komenského medailí. Slavnostní předání proběhlo 2. července 2021 v komorním prostředí Národního pedagogického muzea. Vyznamenání profesoru Kumperovi předala ředitelka NPM, PhDr. Markéta Pánková.

Projev profesora Kumpery: „Kdo vyučuje jiné, vzdělává sám sebe“. Mé ohlédnutí za životem s Komenským je i osobním vyznáním k muži a jeho dílu, které formovalo moji pozemskou pouť. Nepovažuji se za specializovaného komeniologa jako spíše za propagátora Komenského odkazu, a to nejen doma, ale i na zahraničních univerzitách. Snažil jsem se přitom pochopit a interpretovat jeho myšlenkový vývoj i osudy v kontextu složitého období na cestě k modernímu věku. Snad se mně podařilo svými knížkami, komentovanými výběrovými edicemi i studiemi oslovit nejen odbornou, ale hlavně širší kulturní veřejnost. Při poznávání Komenského jsem vždy ctil i badatelský přínos mých předchůdců a učitelů, zejména profesorů Josefa Polišenského, Josefa Války a Dagmar Čapkové. Byl jsem osudu vděčný i za možnost bádat v zahraničních archivech, zejména v anglickém Sheffieldu a polské Poznani. Podobně jako můj oblíbenec jsem postupně došel k poznání, že navzdory protivenstvím světa jeho motto „Omnia sponte fluant, absit violentia rebus“ má stále hodnotu nadčasovou. Komenský obohatil můj profesní a osobní život ještě o další dvě dimenze. Kontakt s jeho dílem mne nasměroval k životní cestě „učitele učitelů dějepisu“ a také ke křesťanskému životnímu názoru. Gratias Comenie!Komen3

pozvánky

Main invitation default image