Vysokoškolské kvalifikační práce

Termíny, přihlášky a rozpisy obhajob bakalářských a diplomových prací

Termíny obhajob bakalářských a diplomových prací v akademickém roce 2024/2025 jsou:

  • 9. 6. – 13. 6. 2025 (letní termín obhajob)
  • 5. 9. – 12. 9. 2025 (podzimní termín obhajob)

Přihlášky k obhajobám bakalářských a diplomových prací odevzdávejte na sekretariátu Katedry historie Fakulty pedagogické Západočeské univerzity v Plzni (Veleslavínova 42, Plzeň):

  • do 28. 4. 2025 (letní termín obhajob)
  • do 30. 6. 2025 (podzimní termín obhajob)

Obhajobu vysokoškolské kvalifikační práce je nutno vykonat nejpozději před uplynutím nejdelší možné doby studia. Jednotné formuláře pro přihlášky k obhajobě, legislativu a rozpisy obhajob bakalářských a diplomových prací naleznete v odkazech pod těmito řádky na stránkách Fakulty pedagogické.

Bakalářské práce (Bc.)

Proces zadávání, psaní, odevzdávání a obhajoby bakalářské práce na katedře historie se řídí závaznými vnitřními normami Fakulty pedagogické a Západočeské univerzity v Plzni. Všechny příslušné vyhlášky a směrnice naleznete v záložce "Vyhlášky děkana a směrnice rektora k vysokoškolským kvalifikačním pracím" na této stránce.

Zadání bakalářské práce

Mezní termín pro odevzdání vyplněného a podepsaného zadání bakalářské práce pro studenty druhého ročníku bakalářského studia na sekretariátu katedry historie (Veleslavínova 42, Plzeň) je: 6. června 2025

Bakalářské práce se zadávají zpravidla ve druhém roce studia bakalářského studijního programu. Studenti si vybírají téma bakalářské práce dle svých preferencí, a to z vypsaných témat katedry historie nabízených jednotlivými akademickými pracovníky dle jejich odborného zaměření, nebo mohou s akademickými pracovníky dohodnout na jejich vlastním tématu. Nejvyšší počet současně vedených bakalářských a diplomových prací jedním pracovníkem nesmí přesáhnout 12 prací, z nichž maximálně 7 může být diplomových. Tento počet lze překročit pouze ve výjimečných a odůvodněných případech a se souhlasem vedoucí katedry.

Na základě vzájemné dohody je studentem na portálu v IS STAG vyplněno téma bakalářské práce se zásadami pro vypracování a základní literaturou, které následně schválí příslušný vedoucí práce. Poté student vytiskne formulář „Zadání bakalářské práce“, společeně s vedoucím práce jej podepíše a odevzdá na sekretariátu katedry do termínu stanoveného harmonogramem akademického roku na Fakultě pedagogické.

Zadané téma je možno měnit pouze v dílčích detailech. Na žádost studenta může vedoucí katedry téma bakalářské práce změnit a děkanovi předložit nové zadání.

Psaní bakalářské práce

Student svou bakalářskou práci píše pod metodickým vedením vedoucího práce. Ten si také určuje formu komunikace se svými studenty a kontrolu jejich práce. Student může s vedoucím práce konzultovat veškeré metodologické i obsahové problémy, které při práci nastanou. Není povinností vedoucího práce dělat korekturu textu, suplovat heuristickou činnost či řešit za studenta odborné problémy jeho práce. Na případné nedostatky pouze upozorňuje, ale nesmí je za studenta řešit. Vedoucí práce má také právo odmítnout další vedení bakalářské práce, pokud student nerespektuje jím daná pravidla a termíny. Práci k závěrečné kontrole je vhodné vedoucímu práce předložit s dostatečným předstihem. 

Formální náležitosti bakalářské práce

V bakalářské práci autor prokazuje schopnost samostatně teoreticky i prakticky zpracovat zadané téma. Analýza problému musí obsahovat také vlastní názor autora na nejzávažnější otázky tématu. Minimální přípustný rozsah bakalářské práce je 54 000 znaků, tedy 30 normostran vlastního textu bez titulní strany, prohlášení, obsahu, resumé, seznamu pramenů a literatury či příloh. Maximální rozsah bakalářské práce není stanoven, ale bakalářská práce zpravidla nepřekračuje 50 normostran textu.

Při zpracování bakalářské práce je doporučeno užívat šablonu Fakulty pedagogické pro vysokoškolské kvalifikační práce, kterou naleznete na záložce "Citační norma, šablona a desky pro bakalářské a diplomové práce na katedře historie". Užívejte velikost písma 12, velikost písma poznámkového aparátu 10, řádkování 1,5, řádkování poznámkového aparátu 1, doporučený typ písma Times New Roman.

Číslování stran je průběžné v rámci celé práce, titulní strana ale zůstává bez čísla strany. Přílohy v závěru práce se stránkují znovu s použitím římských číslic. Poznámkový aparát se nachází na každé straně pod čarou, poznámky číslujte průběžně rámci celé práce. Poznámkový aparát musí transparentně odkazovat na veškeré použité prameny a literaturu! Pro bibliografické citace katedra historie užívá standardní normu ČSN ISO 690, kterou naleznete na záložce "Citační norma, šablona a desky pro bakalářské a diplomové práce na katedře historie". V rámci celé práce je nutno dodržovat stejný způsob citací.

První tisková strana musí obsahovat nezbytné údaje – univerzita, fakulta, katedra, název práce, výslovné označení kvalifikačního stupně práce, jméno autora, jméno vedoucího práce, místo a rok odevzdání, viz šablona. Na druhý list je nutno zařadit prohlášení o samostatném vypracování bakalářské práce a toto prohlášení vlastnoručně podepsat. Na třetí stranu je možné umístit poděkování vedoucímu práce aj. osobám. Následuje obsah práce, úvod, jednotlivé kapitoly strukturované do podkapitol, závěr, resumé v českém jazyce, resumé v cizím jazyce, seznam všech použitých pramenů a literatury či nepovinné přílohy. Součástí příloh je jejich seznam a kompletní popis včetně uvedení zdrojů.

Odevzdávání bakalářské práce

Po dopsání bakalářské práce a závěrečné kontrole vedoucího práce je možno nechat práci vytisknout v libovolné tiskárně a na sekretariátu katedry historie do termínu stanoveného Fakultou pedagogickou odevzdat přihlášku k obhajobě bakalářské práce, viz záložka "Termíny, přihlášky a rozpisy obhajob bakalářských a diplomových prací".

Současně s přihláškou k obhajobě je nutno na sekretariátu katedry odevzdat jeden exemplář vytištěné bakalářské práce, do níž bude na sekretariátu vloženo zadání bakalářské práce. Zároveň je dříve nutno na portálu v IS STAG vyplnit všechny údaje o kvalifikační práci (anotace, klíčová slova atd.) a zaslat tiskové pdf bakalářské práce na e-mailovou adresu sekretářky katedry historie. Současně s přihláškou k obhajobě a tištěnou prací je nutno na sekretariátu odevzdat i jeden vytištěný a podepsaný formulář "Doplnění údajů o kvalifikační práci" z IS STAG.

Obhajoba bakalářské práce

Pro odevzdanou bakalářskou práci je stanoven vedoucí katedry oponent. Vedoucí práce a oponent napíší na předkládanou bakalářskou práci posudky a odevzdají je na sekretariát katedry historie nejpozději pět pracovních dní před konáním obhajoby. Zároveň jsou posudky dostupné na portálu v IS STAG. Obhajoba bakalářské práce se na katedře historie zpravidla koná v dalším týdnu po konání bakalářských státních závěrečných zkoušek. Obhajoby kvalifikačních prací se konají dvakrát ročně v letním a podzimním termínu), kandidát se musí do mezního termínu sám přihlásit.

Při obhajobě bakalářské práce kandidát nejprve stručně před zkušební komisí shrne cíle, metody a výsledky své práce a následně se vyjádří k oběma posudkům. Následuje otevřená diskuze se členy zkušební komise. K výsledné známce za bakalářskou práci dojde komise za nepřítomnosti studenta hlasováním, v případě rovnosti hlasů rozhoduje hlas předsedy komise. Známky navrhované v posudcích jsou pro zkušební komisi vodítkem, nicméně v odůvodněných případech se jimi nemusí řídit. Výsledné známky oznamuje předseda komise zpravidla v závěru celého bloku obhajob bakalářských prací.

Kritéria pro hodnocení bakalářských prací

Bakalářská práce musí mít charakter odborného historického textu. Kandidát má jejím prostřednictvím prokázat schopnost tvůrčího samostatného uvažování, přesného vyjadřování, kladení si relevantních otázek, kritického přístupu k pramenům a literatuře či v neposlední řadě osvojení si formálních náležitostí odborných textů. Kompilační práce může být akceptována pouze v případě, že si klade dosud v literatuře nezodpovězené otázky, i tak ovšem jen stěží může být hodnocena jako výborná.

Pozitivní vliv na hodnocení bakalářské práce má dosud zcela nezpracované téma, práce s historickými prameny včetně jejich kritiky a interpretace, používání cizojazyčné literatury, náročnost zpracování, celkový přínos výsledků práce, výborná jazyková úroveň apod.

Negativní vliv na hodnocení bakalářské práce, včetně možnosti jejího odmítnutí, má nedostatečný rozsah práce, velké množství gramatických chyb včetně interpunkce, množství překlepů a stylistických prohřešků hraničících s nesrozumitelností textu, chaotický a nekoncepční sled výkladu, protikladná tvrzení, netransparentní poznámkový aparát, plagiátorství, neúplný či formálně chybný seznam pramenů a literatury, nedostatečná heuristika, tj. neznalost či ignorování základní literatury k tématu, neadekvátní práce s beletrií či popularizační literaturou, nesprávné užívání historické terminologie, faktické chyby v textu, nedostatečná kritika pramenů a literatury včetně přejímání dobově podmíněných hodnocení a ideologických frází, zcestné interpretace a závěry či nepodložené fabulace.

Při samotné obhajobě zkušební komise přihlíží rovněž k projevu kandidáta, hodnotí
jeho schopnosti vystihnout podstatné ze své práce a racionálními argumenty reagovat na
připomínky a dotazy členů komise. V případě, že se komise přesvědčí, že kandidát nezná
základní obsah své práce, může navzdory posudkům práci odmítnout.

Pokud student práci neobhájí, rozhodne komise, zda má práci pouze upravit či doplnit, přičemž zároveň sdělí, v jakém ohledu se tak má stát a do jakého termínu, nebo zda je třeba napsat novou práci na odlišné téma. O obhajobě bakalářské práce je sepsán protokol.

DIPLOMOVÉ PRÁCE (MGR.)

Proces zadávání, psaní, odevzdávání a obhajoby diplomové práce na katedře historie se řídí závaznými vnitřními normami Fakulty pedagogické a Západočeské univerzity v Plzni. Všechny příslušné vyhlášky a směrnice naleznete v záložce "Vyhlášky děkana a směrnice rektora k vysokoškolským kvalifikačním pracím" na této stránce.

Zadání diplomové práce

Mezní termín pro odevzdání vyplněného a podepsaného zadání diplomové práce pro studenty prvního ročníku navazujícího magisterského studia na sekretariátu katedry historie (Veleslavínova 42, Plzeň) je: 31. ledna 2025

Diplomové práce se zadávají v prvním roce studia navazujícího magisterského studijního programu. Studenti si vybírají téma diplomové práce dle svých preferencí, a to z vypsaných témat katedry historie nabízených jednotlivými akademickými pracovníky dle jejich odborného zaměření, nebo mohou s akademickými pracovníky dohodnout na jejich vlastním tématu. Nejvyšší počet současně vedených bakalářských a diplomových prací jedním pracovníkem nesmí přesáhnout 12 prací, z nichž maximálně 7 může být diplomových. Tento počet lze překročit pouze ve výjimečných a odůvodněných případech a se souhlasem vedoucí katedry.

Na základě vzájemné dohody je studentem na portálu v IS STAG vyplněno téma diplomové práce se zásadami pro vypracování a základní literaturou, které následně schválí příslušný vedoucí práce. Poté student vytiskne formulář „Zadání diplomové práce“, společeně s vedoucím práce jej podepíše a odevzdá na sekretariátu katedry do termínu stanoveného harmonogramem akademického roku na Fakultě pedagogické.

Zadané téma je možno měnit pouze v dílčích detailech. Na žádost studenta může vedoucí katedry téma diplomové práce změnit a děkanovi předložit nové zadání.

Psaní diplomové práce

Student svou diplomovou práci píše pod metodickým vedením vedoucího práce. Ten si také určuje formu komunikace se svými studenty a kontrolu jejich práce. Student může s vedoucím práce konzultovat veškeré metodologické i obsahové problémy, které při práci nastanou. Není povinností vedoucího práce dělat korekturu textu, suplovat heuristickou činnost či řešit za studenta odborné problémy jeho práce. Na případné nedostatky pouze upozorňuje, ale nesmí je za studenta řešit. Vedoucí práce má také právo odmítnout další vedení diplomové práce, pokud student nerespektuje jím daná pravidla a termíny. Práci k závěrečné kontrole je vhodné vedoucímu práce předložit s dostatečným předstihem. 

Formální náležitosti diplomové práce

Diplomová práce rozsahem i hloubkou zpracování převyšuje úroveň bakalářské práce. Zpravidla má charakter rozsáhlejší monografické studie, která přináší nový pohled na zadaný problém, nebo je fundovanou analýzou zkoumaného problému a variant jeho řešení. Vyžadována je práce s historickými prameny, popřípadě vlastní didaktický výzkum. Minimální přípustný rozsah diplomové práce je 72 000 znaků, tedy 40 normostran vlastního textu bez titulní strany, prohlášení, obsahu, resumé, seznamu pramenů a literatury či příloh. Maximální rozsah diplomové práce není stanoven, ale diplomová práce zpravidla nepřekračuje 100 normostran textu.

Při zpracování diplomové práce je doporučeno užívat šablonu Fakulty pedagogické pro vysokoškolské kvalifikační práce, kterou naleznete na záložce "Citační norma, šablona a desky pro bakalářské a diplomové práce na katedře historie". Užívejte velikost písma 12, velikost písma poznámkového aparátu 10, řádkování 1,5, řádkování poznámkového aparátu 1, doporučený typ písma Times New Roman.

Číslování stran je průběžné v rámci celé práce, titulní strana ale zůstává bez čísla strany. Přílohy v závěru práce se stránkují znovu s použitím římských číslic. Poznámkový aparát se nachází na každé straně pod čarou, poznámky číslujte průběžně rámci celé práce. Poznámkový aparát musí transparentně odkazovat na veškeré použité prameny a literaturu! Pro bibliografické citace katedra historie užívá standardní normu ČSN ISO 690, kterou naleznete na záložce "Citační norma, šablona a desky pro bakalářské a diplomové práce na katedře historie". V rámci celé práce je nutno dodržovat stejný způsob citací.

První tisková strana musí obsahovat nezbytné údaje – univerzita, fakulta, katedra, název práce, výslovné označení kvalifikačního stupně práce, jméno autora, jméno vedoucího práce, místo a rok odevzdání, viz šablona. Na druhý list je nutno zařadit prohlášení o samostatném vypracování diplomové práce a toto prohlášení vlastnoručně podepsat. Na třetí stranu je možné umístit poděkování vedoucímu práce aj. osobám. Následuje obsah práce, úvod, jednotlivé kapitoly strukturované do podkapitol, závěr, resumé v českém jazyce, resumé v cizím jazyce, seznam všech použitých pramenů a literatury či nepovinné přílohy. Součástí příloh je jejich seznam a kompletní popis včetně uvedení zdrojů.

Odevzdávání diplomové práce

Po dopsání diplomové práce a závěrečné kontrole vedoucího práce je možno nechat práci vytisknout v libovolné tiskárně a na sekretariátu katedry historie do termínu stanoveného Fakultou pedagogickou odevzdat přihlášku k obhajobě diplomové práce, viz záložka "Termíny, přihlášky a rozpisy obhajob bakalářských a diplomových prací".

Současně s přihláškou k obhajobě je nutno na sekretariátu katedry odevzdat jeden exemplář vytištěné diplomové práce, do níž bude na sekretariátu vloženo zadání diplomové práce. Zároveň je dříve nutno na portálu v IS STAG vyplnit všechny údaje o kvalifikační práci (anotace, klíčová slova atd.) a zaslat tiskové pdf diplomové práce na e-mailovou adresu sekretářky katedry historie. Současně s přihláškou k obhajobě a tištěnou prací je nutno na sekretariátu odevzdat i jeden vytištěný a podepsaný formulář "Doplnění údajů o kvalifikační práci" z IS STAG.

Obhajoba diplomové práce

Pro odevzdanou diplomovou práci je stanoven vedoucí katedry oponent. Vedoucí práce a oponent napíší na předkládanou diplomovou práci posudky a odevzdají je na sekretariát katedry historie nejpozději pět pracovních dní před konáním obhajoby. Zároveň jsou posudky dostupné na portálu v IS STAG. Obhajoba diplomové práce se na katedře historie zpravidla koná v dalším týdnu po konání magisterských státních závěrečných zkoušek. Obhajoby kvalifikačních prací se konají dvakrát ročně v letním a podzimním termínu), kandidát se musí do mezního termínu sám přihlásit.

Při obhajobě diplomové práce kandidát nejprve stručně před zkušební komisí shrne cíle, metody a výsledky své práce a následně se vyjádří k oběma posudkům. Následuje otevřená diskuze se členy zkušební komise. K výsledné známce za diplomovou práci dojde komise za nepřítomnosti studenta hlasováním, v případě rovnosti hlasů rozhoduje hlas předsedy komise. Známky navrhované v posudcích jsou pro zkušební komisi vodítkem, nicméně v odůvodněných případech se jimi nemusí řídit. Výsledné známky oznamuje předseda komise zpravidla v závěru celého bloku obhajob diplomových prací.

Kritéria pro hodnocení diplomových prací

Diplomová práce svým rozsahem i hloubkou převyšuje nároky kladené na bakalářské práce a musí mít charakter odborného historického textu. Zpravidla má charakter rozsáhlejší monografické studie, která přináší nový pohled na zadaný problém, nebo je fundovanou analýzou zkoumaného problému a variant jeho řešení. Vyžadována je práce s historickými prameny, popřípadě vlastní didaktický výzkum. Ryze kompilační diplomová práce není akceptována.

Pozitivní vliv na hodnocení diplomové práce má dosud zcela nezpracované téma, kritická práce s větším množstvím historických pramenů, používání cizojazyčné literatury, náročnost zpracování, přínos výsledků práce pro rozvoj historické vědy či oborové didaktiky, výborná jazyková úroveň, vědecký přínos apod.

Negativní vliv na hodnocení diplomové práce, včetně možnosti jejího odmítnutí, má nedostatečný rozsah práce, velké množství gramatických chyb včetně interpunkce, množství překlepů a stylistických prohřešků hraničících s nesrozumitelností textu, chaotický a nekoncepční sled výkladu, protikladná tvrzení, netransparentní poznámkový aparát, plagiátorství, neúplný či formálně chybný seznam pramenů a literatury, nedostatečná heuristika, tj. neznalost či ignorování základní literatury k tématu, absence historických pramenů, neadekvátní práce s beletrií či popularizační literaturou, nesprávné užívání historické terminologie, faktické chyby v textu, nedostatečná kritika pramenů a literatury včetně přejímání dobově podmíněných hodnocení a ideologických frází, zcestné interpretace a závěry či nepodložené fabulace.

Při samotné obhajobě zkušební komise přihlíží rovněž k projevu kandidáta, hodnotí jeho schopnosti vystihnout podstatné ze své práce a racionálními argumenty reagovat na připomínky a dotazy členů komise. V případě, že se komise přesvědčí, že kandidát nezná základní obsah své práce, může navzdory posudkům práci odmítnout.

Pokud student práci neobhájí, rozhodne komise, zda má práci pouze upravit či doplnit, přičemž zároveň sdělí, v jakém ohledu se tak má stát a do jakého termínu, nebo zda je třeba napsat novou práci na odlišné téma. O obhajobě diplomové práce je sepsán protokol.

Citační norma užívaná na katedře historie

Studenti bakalářského a navazujícího magisterského studia jsou povinni ve svých bakalářských, diplomových, seminárních či závěrečných pracích řádně citovat užité prameny a literaturu podle citační normy ČSN ISO 690:2022, která je užívána na Fakultě pedagogické Západočeské univerzity v Plzni.

Kompletní citační normu s podrobným návodem, jak citovat prameny a literaturu na českých příkladech užití, naleznete zde: https://www.iso690.zcu.cz/.

Šablona a desky vysokoškolské kvalifikační práce

Pod těmito řádky je možno nalézt odkazy na doporučenou šablonu pro všechny bakalářské či diplomové práce zpracovávané na Fakultě pedagogické a rovněž doporučený vzor desek tištěných bakalářských či diplomových prací.

Vyhlášky děkana a směrnice rektora k vysokoškolským kvalifikačním pracím

Studenti katedry historie zpracovávající své bakalářské a diplomové práce jsou povinni se řídit příslušnými vyhláškami děkana Fakulty pedagogické a směrnicemi rektora Západočeské univerzity v Plzni, které blíže upravují procesy zadávání, psaní, odevzdávání, obhajoby a zveřejňování vysokoškolských kvalifikačních prací na Fakultě pedagogické Západočeské univerzity v Plzni.

Jedná se o následující vyhlášky děkana a směrnice rektora:

Vyhláška děkana č. 12VD/2021 – Organizační zabezpečení a formální náležitosti státní závěrečné zkoušky a kvalifikačních prací

Vyhláška děkana č. č. 7VD/2021 – Proces zadávání, odevzdávání a vypracování kvalifikační práce

Směrnice rektora č. 33R/2017 – Zveřejňování kvalifikačních prací

Vypsaná témata bakalářských a diplomových prací na katedře historie