Společenství praxe na katedře historie FAKULTY PEDAGOGICKÉ ZÁPADOČESKÉ UNIVERZITY V PLZNI
Společenství praxe na fakultě pedagogické
Neodmyslitelnou rolí fakult vzdělávajících učitele je podpora takzvaného společenství praxe – skupiny lidí, kteří se podílejí na vzdělávacím procesu a sdílejí své zkušenosti a problémy. Společenství praxe na Západočeské univerzitě v Plzni propojuje řadu oborů zejména na naší Fakultě pedagogické a dále na Fakultě aplikovaných věd. V rámci této spolupráce probíhá celá řada aktivit, které podporují rozvoj vzdělávání. Aktuálně je tento rozvoj podporován projektem INSPIRE 2. Cílem Fakulty pedagogické je propojit širokou škálu lidí zapojených do vzdělávání na všech úrovních, aby mohli sdílet své zkušenosti a navzájem se profesně rozvíjet. Mezi naše partnery patří nejen učitelé z praxe, naši absolventi, současní studenti, akademici vzdělávající učitele z jiných pracovišť, ale také pracovníci v oblasti neformálního vzdělávání a neziskového sektoru. Spolupracujeme se sítí škol, kde naši studenti získávají praxi a zpracovávají své kvalifikační práce, přičemž některé z těchto škol fungují jako takzvané fakultní školy (ke konceptu Plzeňské fakultní školy více zde). Jednotlivé katedry Fakulty pedagogické v rámci společenství praxe organizují různé aktivity, které pomáhají prohloubit spolupráci mezi akademickým prostředím a praxí. Patří sem například kurzy zaměřené na profesní rozvoj učitelů, workshopy a konference, tandemová výuka a společné výzkumné projekty, ale i neformální setkání, jako jsou například Dny absolventů. Podrobné informace o fungování společenství praxe na naší katedře historie naleznete níže.
Společenství praxe na Katedře historie
Na Katedře historie Fakulty pedagogické ZČU v Plzni funguje společenství praxe intenzivně od roku 2018, kdy v rámci TA ČR projektu Proměna role vysoké školy a inovace studijních programů v rámci fenoménu 4.0 v oblastech strojních, pedagogických a zdravotnických (TL01000081) vznikly tzv. Kulaté stoly, kde se scházeli učitelé z praxe, akademičtí pracovníci a studenti a zamýšleli se společně nad aktuálními problémy studijních programů připravujících učitele. Vlastně tyto kulaté stoly tak trochu navázaly na tradici předchozích Setkání s absolventy.
Další tradiční a oblíbenou akcí, jež podporuje spojení katedry s učitelskou praxí, je každoroční Den učitelů dějepisu, který katedra spolupořádá a kde je PaedDr. Helena Východská jednou z hlavních lektorek. PaedDr. Helena Východská je rovněž spolupořadatelkou každoroční akce Podpora talentů – letní kemp dějepisu. Katedra od roku 2019 prostřednictvím doc. PaedDr. Naděždy Morávkové, Ph.D., spolupracuje s Asociací didaktiků dějepisu ČR, a tudíž se všemi VŠ pracovišti, kde jsou vzděláváni budoucí učitelé dějepisu. Spolupráce na této platformě je velmi užitečná a přínosná.
Blízké propojení s praxí, které je nadále udržováno, přinesl projekt katedry historie Didaktika na hranici, v jehož rámci vznikly didaktické materiály, jež využívají učitelé z praxe a spolupracují tak s katedrou i nadále. Katedra historie spolupracuje také s nakladatelstvím Fraus, v posledních čtyřech letech vznikly takto tři učebnice, dvě pro vlastivědu a jedna pro dějepis v 8. ročníku ZŠ (Dějepis s nadhledem 8). Katedra se rovněž podílí na tvorbě oborových Kompetenčních rámců absolventa učitelství, a to pro dějepis a pro občanskou výchovu. V obou případech je nutná i úzká spolupráce s učiteli z praxe.
Absolventi katedry historie jsou běžně zváni k různým akcím katedry a do výuky jako odborníci z praxe (2024 – párová výuka, účast ve státnicové komisi, stáž v polské Poznani, EduDen, pomoc s kvantitativním i kvalitativním výzkumem či konzultace pro kvalifikační práce studentů na KHI). Každoročně vznikají společné týmové odborné výstupy akademiků katedry historie a absolventů či učitelů z praxe, zejména odborné články v časopisech (zejména MEMO a Bohemiae occidentalis historica) či knižní publikace (například, ale nejen v edici Historikem ve dvacátém století).
Velkým pomocníkem v rámci kontaktu KHI, učitelů z praxe a absolventů je katederní facebooková skupina https://www.facebook.com/groups/145756347978. Spolupráci s praxí považuje katedra historie za jeden ze stěžejních úkolů. Pro rok 2025 máme v plánu další dva Kulaté stoly, na jaře (duben) a na podzim (listopad) a také pokračování párové výuky (akademik + učitel z praxe) v rámci předmětů oborové didaktiky. Opět pozveme učitele z praxe také ke státním závěrečným zkouškám. V září 2025 bude KHI hostitelem další celostátní konference Asociace didaktiků dějepisu, tedy tentokrát v Plzni. Pozváni budou samozřejmě i učitelé z praxe.